Избирателните секции в Косово отвориха врати днес, за да изберат новия състав на 120-местния парламент на страната, предаде Reuters. 

Премиерът на Косово Албин Курти дойде на власт през 2021 г., когато коалицията, ръководена от неговата партия "Ветевендосие", получи повече от 50% от гласовете на избирателите и си осигури мнозинство от седем места в 120-местния парламент.

Политически анализатори казват, че популярността му е подсилена от действията за разширяване на правителствения контрол в етническия север на Косово с етническо сръбско мнозинство. Критиците обаче казват, че той не е успял да постигне резултати в областта на образованието и здравеопазването, а политиката му е отдалечила Косово от традиционните му съюзници - Европейския съюз и САЩ.

"Това е нов ден. Благодаря на всички граждани, които вече гласуваха и насърчавам всеки гражданин да гласува", каза Курти след като гласува. 

ЕС наложи икономически ограничения на страната през 2023 г. заради ролята й в подклаждането на напрежението с етническите сърби, като намали финансиране с най-малко 150 милиона евро (155 милиона долара). 

"Косово се нуждае от промяна. Тя се нуждае от развитие и преди всичко трябва да поправи и култивира отношенията със Съединените щати и други западни (европейски) приятели", каза 50-годишният Илир Фетаху, който също даде гласа си. 

"Оптимист съм. Беше дълга кампания", каза Бедри Хамза, кандидат на Демократическата партия на Косово за премиер.

Близо два милиона гласоподаватели са регистрирани в Косово. Гласуването започна днес в 7 часа сутринта место време и ще приключи в 19 часа. Скоро след това се очакват екзит полове, а резултатите по-късно през нощта.

Курти казва, че политиките му на север, които включват намаляване на автономията на сърбите, живеещи в Косово, помагат за обединяването на етническите сърби и албанците под една система на управление. Но реториката му тревожи центристките политици.

Предизборната кампания е била ожесточена. Панелът за жалби и обжалвания на избори, който следи жалбите на партиите и кандидатите, е наложил над 650 000 евро глоби на партии през този изборен сезон, три пъти повече от 2021 г., показват данни на неправителствената организация "Демокрация в действие".