Конституционният съд на Румъния публикува мотивите за безпрецедентното касиране на президентските избори
©
В документа от 10 страници съдиите обясняват, че след като са се запознали с документите, представени от разузнавателните служби на заседанието на Върховният съвет за отбрана на Румъния (CSAT), са видели, че изборният процес е бил проблемен от самото начало, и че тези несъответствия и нередности "са нарушили свободния и справедлив характер на гласуването на гражданите и равните възможности на кандидатите“.
Съдът посочва манипулирането на мнението на избирателите и нарушаването на равните възможности на кандидатите поради “непрозрачното използване в нарушение на изборното законодателство на дигитални технологии и изкуствен интелект при провеждането на кампанията, както и чрез финансиране на кампанията от недекларирани източници".
Според съдиите, свободата на избор на гласоподавателите предполага, че те трябва да бъдат надлежно информирани преди вота си и да бъдат защитени от незаконно и непропорционално влияние върху поведението им като гласоподаватели.
"Политическата реклама може да се превърне в дезинформация, по-специално когато политическият ѝ характер не е разкрит и идва от спонсори извън Европейския съюз. Трябва да се изключи намесата и провеждането на предизборна пропаганда или кампании за дезинформация от държавни или недържавни участници“, твърди съда.
Съдиите изрично посочват, че гласоподавателите са били "дезинформирани по време на предизборната кампания, в която един от кандидатите е спечелил предимство чрез агресивно популяризиране, заобикалящо националното законодателство и дължащо се на злоупотреба с алгоритмите на социалните мрежи“. Кампанията не е била обозначена като политическа реклама, което се изисква по закон и кандидатът "се е възползвал от преференциалното третиране“ на платформата (TikTok – бел. ред.), което в крайна сметка, според съда е изкривило мнението на гласоподавателите.
"Използването на цифрови технологии и изкуствен интелект от кандидати или участници, политически партии, техни поддръжници или симпатизанти трябва да бъде прозрачно, за да се гарантира честността и безпристрастността на изборите. В противен случай гласоподавателите са възпрепятствани да си съставят мнение за кандидатите и избора, като могат да бъдат дезинформирани“, допълват от конституционният съд, като подчертават, че методите на предизборната кампанията трябва да бъдат проверявани, а при установяване на нарушения те да бъдат наказуеми.
Радослав Велков