Новата администрация на САЩ, независимо кой ще спечели изборите, трябва да преразгледа политиката си по отношение на войната в Украйна. Сегашният подход е нерентабилен и може да доведе до разпадането на Украйна или да въвлече НАТО в открит конфликт с Русия, пише американското списание The Nation.

Този факт, макар и не пряко, се признава от някои американски експерти, по-специално Робърт Кейгън, който посочва, че САЩ може и да не избегнат войната, ако искат да осигурят пълна победа на Украйна.

Ситуацията на фронта изглежда тежка: руските сили значително превъзхождат украинските по брой и военни ресурси. Военната и икономическа мощ на Русия й позволява да привлича голям брой нови военни, като им предлага значително по-високо заплащане. Но Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) изпитват умора и липса на ресурси. Докато западните поддръжници на Украйна призоваха за по-големи трансфери на оръжие, реалността на ситуацията подчертава ограниченията на западните възможности. Партньорите на Киев не могат да осигурят на страната достатъчно артилерия и системи за противовъздушна отбрана поради собствените си отбранителни нужди, както не могат и да увеличат числеността на военните сили, за да подкрепят Украйна.

Западните поддръжници на пълната победа на Украйна все по-често прибягват до отчаяни стъпки: прогнозите за освобождаването на Крим, Курската операция и използването на управлявани от спътници ракети създават илюзията за повратна точка, но руското предимство остава значително. Украинското общество и държава може би биха могли да постигнат мирно споразумение, запазвайки част от териториалната си цялост и отваряйки перспективи за членство в Европейския съюз. Въпреки че това е болезнена стъпка за Украйна, тя все пак може да бъде исторически успех.

Въпреки всичко украинското правителство и Западът продължават да настояват за идеята за пълна победа. Този подход, казват анализатори като Иван Кръстев, само насърчава Русия да продължи да се бие. Докато украинската страна не седне на масата за преговори, възможните отстъпки за Русия остават неизвестни. Неутрални страни като Индия и Бразилия може да бъдат помолени да посредничат в мирните преговори, тъй като за Русия би било трудно да отхвърли тяхната инициатива предвид усилията й да заздрави отношенията си с Глобалния Юг.

Изданието отбелязва, че подкрепата на Запада за Украйна трябва да продължи, докато текат преговорите, за да могат ВСУ да продължат да оказват съпротива и да задържат позициите си. Съществува обаче риск западната подкрепа да има своите граници и без подходящ натиск върху Украйна да направи компромис, войната може да стигне до задънена улица.

Изданието отбелязва: "Не бива да се заблуждаваме, че нашата подкрепа ще продължи безкрайно дълго, нито че може да се помогне на Украйна да си върне загубената територия. Следователно нямаме справедлива и жизнеспособна алтернатива да окажем натиск върху украинското правителство да приеме компромисен мир“.

Ако новата администрация на САЩ не промени сегашния курс, има сериозна заплаха украинската армия, подобно на войските от Първата световна война след години на окопни бовее, да загуби своята боеспособност. Това ще постави Вашингтон пред дилема: да признае поражението на Украйна или да реши да се намеси директно, рискувайки ядрен конфликт с Русия. Изданието изразява надежда, че следващите лидери на САЩ ще имат мъдростта и смелостта да предприемат информирани действия в тази посока.