Командващият британската армия: Светът е на прага на трета ядрена ера и без никакви гаранции за защита от унищожение
©
По време на лекция в мозъчния тръст Royal United Services Institute в Лондон Радакин отбеляза, че настоящият световен ред ще претърпи значителни промени.
"Намираме се в зората на ядрена ера, която се характеризира с... разпространението на ядрени и разрушителни технологии, както и почти пълното отсъствие на архитектурата за сигурност, която съществуваше преди“, отбеляза военният.
"Трябва да разберем какъв е залогът и дали сме готови да действаме в съответствие с новите предизвикателства“, заяви още Радакин, допълваки, че рискът от ядрена война се увеличава поради липсата на ефективна международна архитектура за сигурност.
Неговата оценка идва на фона на обвиненията на генералния секретар на НАТО Марк Рюте срещу Русия, че подпомага ядрената програма на Пхенян в замяна на участието на севернокорейските войски във войната в Украйна.
Радакин също предупреди, че договорът за отбрана между Москва и Пхенян "може да включва обмен на най-чувствителните технологии и опит“.
Изданието отбелязва, че през последните години Русия и САЩ са се оттеглили от редица ключови договори за контрол на въоръженията. Единственият договор, който остава в сила, е този за съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия, който изтича през 2026 година, средата на втория президентски мандат на Доналд Тръмп.
В същото време Радакин отбелязва, че Обединеното кралство и неговите съюзници в НАТО остават в безопасност от пряко нападение от Русия благодарение на ефективна стратегия за сдържане.
Радакин също обърна внимание на необходимостта от запазване на ядрения чадър, който Обединеното кралство и САЩ предоставят на своите съюзници, за да гарантират тяхната сигурност, като призова тази практика да продължи и в бъдеще.
*Третата ядрена ера е фаза, в която ядрените технологии и разпространението на ядрени оръжия стават все по-заплашителни, а механизмите за сигурност, създадени след Студената война, вече не осигуряват адекватен контрол. Това е и етапът, когато нови играчи като Северна Корея, Иран и други страни активно развиват ядрени програми, което значително увеличава риска от ядрена ескалация. Това е и период, в който глобалната стабилност е застрашена от липсата на ефективни гаранции, тъй като ключови договори за контрол на оръжията се нарушават или стават невалидни.