Постоянният представител на Китай в ООН Жан Жун заяви, че за да бъдат ефективни дипломатическите усилия, САЩ трябва да спрат да изпращат оръжия в Украйна. "Някои държави трябва незабавно да спрат да наливат масло в огъня и да спрат да подкопават дипломатическите усилия на международната общност“, заяви той, имайки предвид Съединените щати, по време на заседание на Съвета за сигурност по украинския въпрос на 12 февруари, пише Newsweek.

Коментарите на Жан идват на фона на години на сигнали от Кремъл за интерес към дипломатическо разрешаване на конфликта. Украйна, от своя страна, търси допълнително финансиране от САЩ, за да предприеме ново контранастъпление и да си върне териториите, контролирани от руските войски. Официално Китай не оказва военна подкрепа на Русия, но финансовата му помощ позволява на Кремъл да произвежда оръжия и да покрива военни нужди, отбелязва изданието.

Китай призова за изпълнение на Минските споразумения, постигнати между Русия и Украйна през 2014 г. "Сигурността на една държава не може да съществува за сметка на сигурността на други държави и регионалната сигурност не може да бъде гарантирана чрез укрепване или дори разширяване на военни групировки. Всички страни имат равни интереси в областта на сигурността", подчерта постоянният представител на Китай.

Жан също призова НАТО да "спре заплахите“. "НАТО трябва да се придържа към диалога и консултациите при разрешаване на спорове и общата посока на политическо уреждане, вместо да се ангажира с натиск, клевети и едностранни санкции, много по-малко да използва сила. По-специално, трябва да се събуди от мита за силата и да спре да заплашва и да търси война“, заяви дипломатът.

Във вторник Сенатът одобри законопроект за чуждестранно финансиране на стойност 95,3 милиарда долара, който включва пакети от помощ за Украйна, Израел и Тайван. Сенаторите гласуваха 70:29, отваряйки вратата за документа към Камарата на представителите, която ще разгледа въпроса за отпускане на допълнителна помощ на Украйна в размер на ,06 милиарда, съобщи CNN. Освен демократите и лидера на малцинството в Сената Мич Макконъл, 22 републиканци гласуваха "за".

Експерти казват, че помощта за Украйна е от решаващо значение за усилията за възстановяване на изгубената територия.

"Без западната военна помощ шансовете на Украйна успешно да възобнови широкомащабни настъпателни операции през 2025 г. са на ръба на оптимистичния диапазон. Това от своя страна изисква различна дългосрочна стратегия за Украйна и нейните съюзници и партньори“, заяви Юджийн Румър, старши сътрудник и директор на Руско-евразийската програма на Фондация Карнеги.