Китай забранява износа на галий и други ключови високотехнологични материали, отвръщайки на американските санкции срещу чиповете
©
През юли 2023 година Китай отбеляза, че ще изиска от износителите да поискат лицензи за изпращане на стратегически важни материали като галий и германий в САЩ. През август китайското министерството на търговията обяви, че ще ограничи износа на антимон, който се използва в широк спектър от продукти - от батерии до оръжия, и ще затегне контрола върху износа на графит.
Новите ограничения на Пекин обхващат свръхтвърдите материали, сред които са диамантите и други синтетични материали, които не се сгъстяват и са с висока плътност. Те се използват в много промишлени приложения, като например режещи инструменти, дискови спирачки и защитни покрития. Изискванията за лиценз, обявени от Пекин през август, обхващат и технологиите за топене и разделяне, оборудването и други изделия, свързани със свръхтвърдите материали.
Китай е най-големият източник на галий и германий в света, които се произвеждат в малки количества, но са необходими за производството на компютърни чипове за мобилни телефони, автомобили, слънчеви панели, военно оборудване и др.
По данни на Геоложката служба на САЩ, Вашингтон получава около половината от доставките си на галий и германий директно от Китай. През 2022 година Пекин е изнасял около 23 метрични тона (25 тона) галий и е произвеждал около 600 метрични тона (660 тона) германий годишно.
Радослав Велков