Търговското напрежение между Китай и Съединените щати само се влошава. Пекин може допълнително да затегне вече наложените на Вашингтон ограничения.

Bloomberg пише, че брокерска компания е изброила 10 стоки, включително 17 елемента, включени в групата на редкоземните. Тези минерали обикновено са критични за високотехнологичното производство, включително за военни цели.

Освен редкоземните метали в списъка на Citic влизат волфрам, молибден, титан, калай, индий, хром, тантал, ниобий и цезий - кандидати за експортни ограничения. Китай доминира и при други стоки като арсена, който има широк спектър от приложения от хербициди до телекомуникации. През последните години САЩ разчитат на Китай за 60% от доставките на този метал, според USGS.

Междувременно редкоземните метали са част от предишните търговски спорове на Китай и правителството миналата година спря износа на редица технологии, свързани с обработката на елементите, което затруднява САЩ и техните съюзници да увеличат доставките на стратегическата суровина.

След забраната на Пекин инвеститорите се насочиха към компании, добиващи и преработващи критично важните минерали. В Китай акциите на Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial Co. нараснаха с 10%, надхвърляйки дневния лимит, а Yunnan Chihong Zinc & Germanium Co. цените са се увеличили със 7,8%. В Сидни акциите на Lynas Rare Earths Ltd. нараснаха с 5,6%. Миналия месец компанията отвори най-голямото си производствено съоръжение извън Китай.

Проблемът за Пекин е, че по-нататъшните ограничения върху стратегическите минерали само ще ускорят усилията на САЩ и техните съюзници да се противопоставят на Китай, като по този начин ще отслабят влиянието им.

Решението на Китай да забрани износа на редкоземни метали за Съединените щати подчертава необходимостта от търговско сътрудничество между богатата на минерали Канада и нейния съсед на юг. Teck Resources обявиха, че обмислят увеличаване на производството на германий след забраната на Китай за доставки на редкия метал за Съединените щати.