Кипър се фокусира върху стратегическото сближаване с НАТО
©
"Нашата цел е възможно най-голямо съгласуване на отбранителните ни планове с дадена организация или нейни държави членки каквато е НАТО, независимо дали това включва обучение на войници, приемане на доктрини или развитие на нашата отбранителна програма“, посочва говорителят.
Той също така подчерта значението на подготовката за разширена петстранна среща, която да поднови преговорите по кипърския въпрос. Въпреки че не е определена дата, Летимбиотис потвърди, че се очаква заместник-генералният секретар на ООН Розмари Ди Карло да посети страната за подготвителни разговори. "Съсредоточени сме върху подготовката на среща, която може да послужи като трамплин за по-нататъшен напредък по кипърския въпрос“, добавя той.
Говорителят на кипърското правителство се спря на спекулациите относно членството в НАТО, като подчерта, че приоритет на Кипър е укрепването на програмата му за отбрана. Това беше обсъдено и по време на неотдавнашната среща между президента Никос Христодулидис и президента на САЩ Джо Байдън.
Кипърската република остава ангажирана с хуманитарната си роля в региона, отбеляза той, включително с улесняването на евакуацията и използването на коридора "Амалтея“, по който по-рано тази година бяха доставени 20 000 тона помощ за Газа.
Продължават разговорите за отваряне на нови гранични пунктове с окупирания от Турция Северен Кипър, но все още не е определена дата. Летимбиотис подчерта, че целта е "възобновяване на преговорите от мястото, където те бяха прекъснати“.
Кипър получава независимост от Великобритания през 1960 година, но насилието между кипърските гърци и турци довежда до нахлуването на Анкара през 1974 година, в резултат на което северната третина на острова е окупирана. Преговорите за обединение се провалиха през 2017 и усилията продължават да са в застой. Отцепилата се кипърска турска администрация в северната част на страната е призната само от Турция.
Радослав Велков