Килският инсититут посочи Франция като европейската сила с най-малка военна помощ за Украйна
©
Мозъчният тръст актуализира своя влиятелен инструмент за проследяване на поддръжката на Украйна в петък - с данни, изчисляващи финансовата и военна помощ за Киев до 15 януари.
Това показва, че Европа наваксва Съединените щати - набира скорост, тъй като помощта от САЩ спира благодарение на политическата задънена улица във Вашингтон.
Към 15 януари европейските страни са отделили 88,7 милиарда евро в сравнение с 66,1 милиарда евро за САЩ, според данни, публикувани в началото на Мюнхенската конференция по сигурността.
Във военната помощ САЩ все още са напред с 43,2 милиарда евро, малко над 2 милиарда евро повече от европейските страни. Но помощта от Вашингтон се забавя: през първата половина на миналата година САЩ са давали средно по 2,8 милиарда евро на месец, но през втората половина на 2023 г. са били само 470 милиона евро на месец.
Но това може да не е достатъчно, ако Доналд Тръмп спечели преизбирането за президент на САЩ през ноември и остави Европа сама да финансира Украйна. Дори това да не се случи, сегашната задънена улица в Конгреса на САЩ оказва по-голям натиск върху европейските страни да увеличат помощта.
"Европа ще трябва поне да удвои сегашните си усилия за военна подкрепа, в случай че няма допълнителна подкрепа от Съединените щати“, заяви Кристоф Требеш, който ръководи базата данни на мозъчния тръст, обхващаща военна, финансова и хуманитарна помощ за Украйна от съюзниците – включително страните от ЕС и членове на Г-7.
Цифрите на Килския институт също показват големи различия между европейските страни.
Франция, с един от най-големите военно-промишлени комплекси в Европа, изостава далеч назад. Институтът установи, че ангажиментите на Франция - дадена и обещана помощ - са били 635 милиона евро, докато Германия е дала 17,7 милиарда евро, на второ място след САЩ.
В петък германският канцлер Олаф Шолц обеща на украинския президент Володимир Зеленски нов пакет от военна подкрепа от 1,1 милиарда евро.
Помощта от други големи първоначални донори като Обединеното кралство и Полша намаля през последната година.
Проблемът е в Париж
Проследяването на поддръжката на Украйна се превърна в основния източник за оценка на нивото на помощта, която западните съюзници предоставят на Украйна, но това предизвиква гнева на френските законодатели, които казват, че не показва пълната картина.
Франция твърди, че изпраща критични системи като крилати ракети с голям обсег SCALP-EG - особено преди САЩ дори да изпратят шепа собствени ракети ATACMS.
Требеш призна, че данните са "непълни“, защото зависят от публични съобщения и че страни като Франция и Полша не са много прозрачни относно това, което дават. По думите му е "ясно, че това са наистина големи разлики и в двата случая“, добавяйки, че страни като Дания и Естония изпращат повече от 2 процента от БВП в Украйна, докато Франция и Италия изпращат малка част от това.
Мозъчният тръст не взема предвид еквивалентните разходи за военно обучение, споделяне на разузнавателна информация или достъп до базирани в космоса сателитни услуги, каза той, но прави отчети и правителствени документи за тежката техника и - към момента - проверява кой действително изпълнява обещанията си.
Изчисление на френския парламент установи, че Франция е отпуснала 1,7 милиарда евро. Но дори тази цифра да е вярна, "това няма да промени много от по-голямата картина“, казва Требеш.
Колкото и да е изчислена помощта, все по-тежкото положение на украинските войски, изправени пред безмилостни атаки, означава, че съюзниците на Киев ще трябва да дадат повече.
"Ситуацията е трудна поради факта, че САЩ не са взели решение за помощ. Това повлия на ситуацията на бойното поле. Очаквам САЩ да продължат да подкрепят Украйна", коментира в Мюнхен генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Но дори ако Америка не успее, европейските страни са достатъчно богати, за да продължат да помагат на Украйна, казва Требеш.
"Това е предизвикателство, но в крайна сметка въпрос на политическа воля“, заяви той. "Страните от ЕС са сред най-богатите в света и досега не са похарчили дори 1 процент от техния БВП за 2021 г. за подкрепа на Украйна“.