Киев преговаря със западни компании относно производството на оръжие в Украйна
©
След инвазията на Русия в Украйна миналата година Украйна се бори да осигури оръжия, вариращи от боеприпаси до ракетни установки и ракети. Получи подкрепа от страни като Съединените щати, Германия и Великобритания, а Сергей Борев, заместник-министър на стратегическите индустрии в Украйна, е заявил, че Киев преговаря с производители от Германия, Италия, Франция и Източна Европа за това те да произвеждат оръжия в самата Украйна.
"Ние сме в много подробни дискусии с тях. И сме сигурни, че ще имаме подписани споразумения за договорите през следващите няколко месеца“, е заявил Борев пред Reuters.
През май президентът на Украйна Володимир Зеленски е заявил, че страната работи с британската отбранителна компания BAE Systems за създаване на украинска база както за производство, така и за ремонт на оръжия от танкове до артилерия.
Все още няма подписана сделка.
Насърчавайки чуждестранните отбранителни фирми да произвеждат оръжия в Украйна, Киев би могъл по-ефективно да посрещне собствените си нужди, като същевременно изгради своята отбранителна индустрия, за да се насочи към глобални клиенти в момент, когато иска да създаде работни места за украинците.
"Бъдещото възпиране на агресия ще изисква силна отбранителна индустрия в Украйна, силни украински въоръжени сили“, е заявил Борев.
"Ето защо смятаме, че международните партньори идват в Украйна, създават производство и правят Украйна част от рамката за сигурност на свободния свят, е толкова важно.“
БпЛА
На авиошоу в Париж Борев е ухажвал по-специално производители на дронове, вариращи от големи международни отбранителни фирми до малки доставчици. Той е отказал да каже с кои компании се е срещал.
"Обсъждаме различни нива на сътрудничество. И някои от компаниите заявяват, че имат желание да дойдат да инвестират и да произвеждат дронове", е заявил той.
Турската отбранителна компания Baykar е заявила в края на миналата година, че все още планира да завърши изграждането на производствен завод в Украйна след две години.
Baykar обяви планове за изграждане на завода малко преди нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г.
Безпилотните самолети са използвани масово както от силите на Москва, така и от Киев по време на войната. Киев заявява, че разширява своята програма за дронове както за разузнаване, така и за нападение на вражески цели във все по-голям обхват.
Турция, Норвегия и Съединените щати са сред страните, които доставят на Украйна дронове, но с разрастването на войната са необходими повече.
Преговорите за производство на дронове може да отнеме повече време, но Борев е заявил, че производството в Украйна може да бъде ефективен начин за капитализиране на съществуващия опит в страната за дронове и създаване на работни места в Западна и Централна Украйна.
Високопоставен източник от европейската отбранителна индустрия, който не е пожелал да бъде идентифициран, е заявил, че европейските правила и стандарти относно тестването на дронове може да затруднят компаниите да се съгласят да произвеждат и тестват дронове в Украйна.
Но Борев се надява, че страната може да привлече чуждестранни производители на дронове и е заявил, че украинското правителство може да предложи значителна подкрепа.
"Смятаме, че е въпрос на действително свършване на нещата“, е допълнил той.