Естония се смята за държава на първа линия, членка на НАТО, където граничните ѝ служители гледат през река Нарва към руската крепост Ивангород, пише ВВС.

Тази малка балтийска държава, някога част от Съветския съюз, е убедена, че след като боевете в Украйна спрат, президентът Владимир Путин ще насочи вниманието си към Прибалтика, като се стреми да върне страни като Естония под контрола на Москва.

За да предотврати тази възможност, правителството на Естония е вложило средства и оръжия във военните действия в Украйна, като е дарило на Киев повече от 1% от своя БВП.

"Ако всяка страна от НАТО направи това", твърди естонският министър-председател Кая Калас, "Украйна ще победи".

Но Украйна не печели

С недостиг на артилерия, боеприпаси, противовъздушна отбрана и най-вече на войски Украйна се бори да удържи огромната тежест на руската огнева мощ, планиращи бомби и масираните пехотни атаки, които често граничат със самоубийство.

На въпрос на журналист на ВВС към министър-председателя Калас какъв е планът "Б" на Естония, ако Украйна загуби тази война и руската инвазия в крайна сметка успее, тя отговаря:

"Нямаме план Б за руска победа, защото тогава ще спрем да се фокусираме върху план "А"- да помогнем на Украйна да отблъсне руската инвазия.

"Не трябва да се поддаваме на песимизъм. Победата в Украйна не е свързана само с територията. Ако Украйна се присъедини към НАТО, дори и без някои територии, тогава това е победа, защото ще бъде поставена под чадъра на НАТО."

Кая Калас е много противоречива фигура. Тя не е първият национален лидер, който е по-популярен извън страната си, отколкото в нея, пише британската медия.

Родена като съветска гражданка, майка ѝ и баба ѝ са били насилствено депортирани в Сибир.

Сега, на 46 години и министър-председател от 2021 г., тя е един от най-смелите лидери в НАТО, когато става въпрос за притъпяване на амбициите на Кремъл в Европа. Това плаши някои в Белия дом, че тя рискува да въвлече Запада в пряк конфликт с Москва.

Екзистенциална заплаха от Русия

Много естонци също така не са доволни от повишаването на данъците, за да платят приноса си към отбраната на Украйна. Но Кая Калас иска Западът да се събуди за това, което тя вижда като екзистенциална заплаха от страна на нова агресивна Русия.

"Русия иска да посее страх в нашите общества", споделя тя, седейки в кабинета в естонския еквивалент на "Даунинг стрийт" 10, с изглед към извисяващите се кули и древните крепостни стени на Стария град в Талин.

"Виждаме различни хибридни атаки в много части на ЕС."

"Хибридните атаки", известни още като "война под прага" или "война в сивата зона", са враждебни действия, за които се предполага, че са извършени от противник като Русия, при които не е задължително да има изстрели, никой не е убит и често е трудно да се определи вината - въпреки това щетите могат да бъдат големи, обясняват от ВВС.

Пример за това са все още неразгаданите мистериозни подводни експлозии, които през 2022 г. взривиха газопроводите "Северен поток" под Балтийско море. Друг пример е неотдавнашното твърдение за руска електронна намеса в полети, преминаващи в близост до нейния ексклав Калининград на балтийския бряг.

В последния си годишен доклад службата за вътрешна сигурност на Естония Kapo цитира пример от миналата есен, когато на стотици училища в Естония и други балтийски държави бяха изпратени имейли, в които се твърди, че в училищните сгради са поставени бомби.

"Подобни заплахи - се твърди в доклада - имат за цел да създадат психологическо и емоционално напрежение, като се насочват към най-уязвимите - застрашавайки сигурността на децата".

"Отричането е ключът към стратегията"

И така, колко уязвима е Естония от бъдещо руско нашествие?

"Трябва да се подготвим за война, за да нямаме такава", заявява един от офицерите на НАТО, говорейки в кулоарите на учението на НАТО Steadfast Defender.

Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. е нещо като сигнал за събуждане за Западния алианс. То накара ръководителите на НАТО да осъзнаят, че трябва значително да засилят военното си присъствие на източния фланг на Европа, ако искат да възпрат всяка бъдеща руска инвазия.

Днес Обединеното кралство ръководи бойна група от 1200 души, базирана в Тапа, Северна Естония, и съставена от танкове, пехота, артилерия, безпилотни летателни апарати и рота от елитната планинска пехота на Франция.

"Ключовата част от тази стратегия на отричането, твърди бригаден генерал Джайлс Харис, който командва силите на Обединеното кралство там,  трябва да сме сигурни, че разполагаме с достатъчно сили, за да създадем по-силно възпиращо въздействие".

Журналистът на ВВС посочва, че 1200 войници не звучи много, когато единственият голям урок от настоящия конфликт в Украйна е, че масата има значение. "Русия може и да има лоша тактика и оборудване, но може да разполага с толкова голямо превъзходство на хора и боеприпаси, че често е в състояние да пречупи отбраната на Украйна", посочва още той.

"Вашите наблюдения, че една бойна група не е достатъчна, биха били справедливи преди няколко години", отговаря Джайлс Харис. "Но новите ни планове предвиждат да се подсилим в бригаден мащаб (3000-5000 войници) преди дори краткотрайно, маломащабно нахлуване на Русия".

"Имаме формирование във висока готовност във Великобритания... за да докараме по-тежки сили навреме... и това е пълна промяна в сравнение с това, което имахме преди".

Британските сили, базирани в Тапа, и естонските им партньори следят отблизо случващото се в Украйна.

"Това е прозорец към тактическото разгръщане на руските войски", споделя бригаден генерал Харис. "Сега разглеждаме обучението си тук, в Естония, много повече като репетиция на мисия, специално за борба с врага, който виждаме да се разиграва в южната част на страната (Украйна)"

Като се имат предвид неуспехите, които Украйна изпитва в момента, до голяма степен поради недостиг на боеприпаси и жива сила, уверен ли е британският командир тук, че едно руско нахлуване в Естония ще бъде отблъснато успешно?

"Напълно", отговаря той, без да се колебае. "Сега повече от всякога".