Какво ще промени появата на ракети ATACMS на фронта в Украйна
©
Тоест отваря се възможност за атаки по пътища, мостове, складове за боеприпаси и гориво и най-важното - по летища, където руснаците държат своите бойни самолети. Вярно, както пишат военните, те вече са преместили самолетите по-близо до южната част на Крим след многократните удари на ракети и дронове. Но на летището в Джанкой, както и на летища в окупираната Южна Украйна (в Бердянск, например), руснаците държат своите бойни хеликоптери, които активно се използват за операции на фронтовата линия. И колкото по-далеч руснаците трябва да преместят хеликоптерите си, толкова повече полетно време ще им трябва за операции на фронтовата линия. Това означава по-ниска скорост на реакция при определени събития.
Тоест ударите по всички тези цели са важен компонент от операциите на този и други участъци на фронта. Особено като се имат предвид слуховете, че украинските въоръжени сили уж подготвят операция за преминаване на Днепър.
Доколко появата на ракети ATACMS, които, както виждаме, вече са използвани за атака на летището в Бердянск, ще промени ситуацията в това отношение?
Трябва да се има предвид, че украинските въоръжени сили отдавна използват ракети с голям обсег - британските Storm Shadow и техните френски аналози. Но това не повлия критично на ситуацията на фронтовата линия.
Разбира се, ATACMS има сериозни предимства пред британския Storm Shadow - те се изстрелват от наземни установки HIMARS, а не от самолети. Такива системи са по-трудни за откриване и унищожаване. Освен това бързолетящите балистични ракети са много по-трудни за сваляне от крилатите ракети.
Но основният въпрос е с колко такива ракети ще разполага Украйна. По-рано американците обявиха, че САЩ разполагат с ограничен брой от тях и това е една от причините САЩ да забавят предоставянето им. И сега, както пише американската преса, те са доставили ограничен брой от тях (макар че колко точно не е известно).
Очевидно са изпратени само малък брой ракети Storm Shadow.
И ударите им бяха нанесени целенасочено, а не масово. За ежедневна употреба не може да се говори, а понякога имаше прекъсвания за седмица или повече. Съответно те имаха ограничено влияние на фронта.
Освен това руснаците, както пише украинската военна общественост, успяха да се адаптират към използването им - веднага щом се появи информация за изстрелване на ракета, хеликоптерите излитат от летището в Джанкой и кацат, когато опасността отмине.
Затова е ключов въпросът за броя на доставените ракети.