В съботната вечер, 21:41 местно време, земетресение с магнитуд 6.5 сложи начало на високомагнитудна сеизмична активност в Югоизточен ТайванТова коментира за Агенция "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция “Сеизмология" в Геофизичен институт (дн.НИГГГ-БАН). Районът на сеизмична активизация представлява рядко населена зона на острова. Няма сведения за щети от първия силен шок, освен по неподдържани постройки. Въпреки това, комисарят на окръг Тайтун, където попада епицентралната област на труса, споделя “земетресението беше изключително силно" (интензивност VI+).

В неделя след четири труса с магнитуд над 5, десетина други усетени и редица по-слаби, на 10 километра в северозападна посока в 14:44 местно време е локализиран епицентър на още по-силен трус – с магнитуд 6.9 и източник на приблизително същата дълбочина. Активността се проявява в дълбочинен диапазон 5-20 км.

В международната преса се намират повърхностни сведения за спасени пострадали. Сигурно е, че пътната мрежа е сериозно засегната от падащи скални отломки, поради което планински пътища в районите на Чике и Лиушиши са претоварени (“повече от 600 души са в капан") и на места транспортът е прекъснат. Ранени няма; спасители разчистват пътищата.

Железниците също са засегнати – администрацията съобщава за излизане от коловозите на вагони в станция Донгли, Източен Тайван, след срутване на платформа върху тях. Няма наранявания. Има частични съобщения и за безвъзвратни повреди на сгради, като например за преобръщане (срутване) на сграда с двама души заклещени вътре. Или, от земетресението с магнитуд 6.8 в град Юли (окръг  Хуалиън) се срива двуетажна къща и затрупва четирима души. Работник в циментова фабрика в същия град е смазан до смърт от падащи отломки.

Макар и при оскъдни сведения, може да се предположи, че  ефектите при второто силно земетресение съответстват на интензивност от VIII-IX, дори IX степен. Причина за фатални ефекти е натрупване на въздействия от множество земетресения с магнитуд над 5. От информация в сайта на Геоложки проучвания-САЩ се научава, че на стотина километра от епицентъра, на западния бряг на остров Тайван, сътресенията са създали ефекти на интензивност от V и VI степен. На разстояние от около 200 км – тъй отдалечена е и столицата – интензивността е от IV и V степен.

Малката дълбочина, на която се развива земетръсният процес, обуславя осъществяване на голям брой афтершокове. Неделният трус предизвиква генериране на 21 труса с магнитуд над 4, сред които са три с магнитуд по-голям от 5; 7-10 от споменатите са усетени.

По-слабите събития в серията са в още по-голямо изобилие – земетресенията с магнитуд между 3 и 4 са повече от 80 (Метеорологично бюро, Тайван). Благодарение на рехавата населеност на вътрешността на острова, не всички трусове са усетени. В обстановка на голяма плътност на населението, каквато в България е налице в Централна Северна или Централна Южна България, подобна честота на следване на усетени сътресения – минимум по едно на всеки 10 минути – не е за пожелаване. 

Земетресенията, които се случват в и около Източен Тайван, се дължат на сближаване на плочата на Филипинско море и Евразийската плоча на изток от острова.