Изтеклите документи: Китай ще предостави оръжия на Русия
©
Прихващането, очевидно получено чрез подслушване на Службата за външно разузнаване на Русия (СВР), е било включено в строго секретно резюме от 23 февруари на "продукти“, свързани с Украйна и Русия, съставено от офиса на директора на Националното разузнаване.
Това резюме е било сред редица документи, които The Washington Post е получил от набора от изображения на класифицирани файлове, публикувани на частен сървър в приложението Discord.
Според "сигналното разузнаване“, в резюмето СВР съобщава, че Централната военна комисия на Китай е "одобрила постепенното предоставяне“ на оръжия и иска това да се пази в тайна. Докладът не посочва източника на информацията на СВР.
Документът, озаглавен "Доклад за наблюдение“ и изготвен от Службата на директора на Националното разузнаване на САЩ като "Резюме на последните доклади и избрани елементи от [разузнавателната] общност“, е етикетиран като строго секретен със силно ограничено разпространение. Информацията за Китай е посочена под подзаглавие "СЪОБЩЕНО: ПЕКИН ОДОБРЯВА ТАЙНИ ДОСТАВКИ НА СМЪРТОНОСНА ПОМОЩ ЗА РУСИЯ“.
От американската служба не са отговорили на исканията за коментар.
"Не сме видели доказателства, че Китай е предавал оръжия или е предоставял смъртоносна помощ на Русия. Но ние оставаме загрижени и продължаваме да наблюдаваме отблизо“, заяви високопоставен служител на администрацията. Високопоставен служител на отбраната се е съгласил с тази оценка. И двамата служители са говорили пред медията при условие за анонимност.
Докладът предоставя подробни данни за причините довели до публични и частни предупреждения от администрацията на Байдън към Пекин в края на февруари.
Китай, който твърди, че е неутрален по отношение на войната в Украйна, осъди тези изявления на САЩ и заяви, че никога няма да приеме принуда или "САЩ да сочат с пръст“, когато Вашингтон насочва огромни количества оръжия във войната.
Но изтеклият документ разширява представата за задълбочаващите се отношения на Русия с Китай, който сега е главният външен съюзник на Москва.
Въпреки че китайският президент Си Дзинпин изглежда затвърди отношенията си с Путин по време на тридневно посещение в Москва миналия месец, Китай се въздържа от пълно одобрение на усилията на руския лидер в Украйна, вместо това се заявява като потенциален миротворец.
Съединените щати и НАТО отговориха скептично на призивите на Пекин за прекратяване на огъня и на неговия мирен план от 12 точки, заявявайки, че никое решение не трябва да позволява на Русия да се "превъоръжи“.
Междувременно Украйна настоява всяко договорено уреждане да зачита нейните международно признати граници, което ще изисква Русия да се оттегли от Крим и други окупирани райони на Украйна.
Отделна оценка на американското разузнаване от същия период, част от по-широко разпространена група файлове от Discord, оценява, че Пекин ще гледа на "значителна“ украинска атака срещу Москва с използване на оръжия на САЩ или НАТО "като показателна, че Вашингтон е пряко отговорен за ескалацията на конфликт и вероятно като допълнително оправдание за Китай да предостави на Русия смъртоносната помощ.
Смята се, че Украйна е финансирала или подкрепила редица атаки в Русия, а американски служители заявяват, че са предупредили Киев да не използва оръжия, доставени от САЩ или НАТО, за каквито и да е операции извън украинска територия.
Разкритията идват в момент на повишено напрежение между САЩ и Китай и обтегнати комуникации между Пекин и Вашингтон, особено по отношение на Тайван. Планирано пътуване до Пекин в началото на февруари от държавния секретар Антъни Блинкен беше отменено в последния момент, след като китайски балон за наблюдение беше забелязан над военни съоръжения в континенталните Съединени щати. Впоследствие балонът беше свален над Атлантическия океан от американски изтребител, отговор, който китайският външен министър Ван И нарече "истеричен“ и "усилие да се отклони вниманието от вътрешните проблеми“.
На 19 февруари, ден след като се срещна с Уанг на конференция по сигурността в Мюнхен, Блинкен заяви пред CBS News, че дългогодишните опасения на администрацията, че Китай може да окаже подкрепа за руските военни усилия, напоследък са се увеличили. "Видяхме ги да предоставят подкрепа на Русия за Украйна“, заяви Блинкен.
"Загрижеността, която имаме сега, се основава на информацията, която имаме, че те обмислят предоставянето на смъртоносна подкрепа и ние им заявихме много ясно, че това би причинило сериозен проблем за нас и в нашите отношения.“
Запитан какво означава "смъртоносна“ подкрепа, Блинкен заявил: "Оръжия. оръжия. ... Цяла гама от неща, които се вписват в тази категория, всичко от боеприпаси до самите оръжия.
Висши служители на администрацията, които не са упълномощени да говорят публично по въпроса, по-късно заявяват, че разглежданите пратки включват артилерийски боеприпаси, от които Русия отчаяно се нуждае. Блинкен заяви, че е споделил опасенията на САЩ с Уанг.
В отговор говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин заяви, че Вашингтон "трябва да обмисли собствените си действия. Съединените щати, а не Китай, безкрайно доставят оръжия на бойното поле.
Директорът на ЦРУ Уилям Дж. Бърнс в интервю за CBS на 26 февруари заяви, че администрацията е "уверена, че китайското ръководство обмисля предоставянето на смъртоносно оборудване“. Той посочи, че оповестяването на тази информация, ако не и на нейния източник, има за цел да възпре Пекин.
Както Блинкън, така и президентът Байдън, заяви Бърнс, "сметнаха за важно да изяснят много ясно какви биха били последствията от това“.
След съобщения, разпространени миналия месец, че Си желае да проведе телефонен разговор с украинския президент Володимир Зеленски, съветникът по националната сигурност на Байдън Джейк Съливан заяви, че Съединените щати биха приветствали такъв разговор.
"Това би било нещо добро, защото потенциално би донесло повече баланс и перспектива в начина, по който [Китай] подхожда към това“, заяви Съливан. "И ние се надяваме, че това ще продължи да ги разубеждава да предоставят смъртоносна помощ на Русия, което очевидно е нещо, за което предупредихме.“
Обаждането между Си и Зеленски все още не се е състояло. Но в Москва на 21 март Си и Путин потвърдиха "стратегическото изравняване“ на своите страни и приветстваха "новата ера“ на партньорство.
"Смятаме, че би било голяма грешка за Китай да направи това“, заяви Съливан, намеквайки за възможността Пекин да предостави смъртоносна помощ, "защото Русия използва тези оръжия, за да убива цивилни и да извършва военни престъпления. И Китай не трябва да има общо с това.
В няколко скорошни изявления Байдън заяви, че няма доказателства смъртоносни доставки от Китай да отиват в Русия.
"През последните три месеца чувам за това, че Китай ще предостави значителни оръжия на Русия“, заяви Байдън на пресконференция на 24 март в Отава с канадския премиер Джъстин Трюдо. "Все още не са – не означава, че няма – но все още не са.“