Изтеклите американски документи: Русия може да финансира войната в Украйна още една година въпреки санкциите
©
Неоповестените досега документи дават близък поглед върху разбирането на Вашингтон за ефективността на собствените си икономически мерки и на реакцията, която срещнаха те в Русия.
Въпреки че част от икономическия елит на Русия може да не са съгласни с курса на страната и нейните действия в Украйна, и санкциите са навредили на част от бизнеса на този елит, тази част едва ли ще оттеглят подкрепата си за руския президент Владимир Путин, според оценка, която изглежда е от началото на март.
"Москва разчита на увеличените корпоративни данъци, своя суверенен фонд, увеличения внос и адаптивността на бизнеса, за да помогне за облекчаване на икономическия натиск, гласи част от оценката, която е обозначена като "строго секретна", най-високото ниво на класифицирана информация, пише изданието.
WP посочва, че документите не отчитат въздействието на наскоро наложените санкции и дългосрочните щети, свързани с тавана на цената на петрола в Европа. Оценката на разузнаването не взема предвид други фактори, които биха могли да повлияят на способността на Русия да воюва, като например разходите за боеприпаси и необходимостта от набиране на нови войници.
Министерството на финансите на САЩ отказа да коментира въпросните документи. Белият дом не е отговорил на въпроси за тях, поставени от изданието.
Американското разузнаване е разкрило, че руският министър на финансите Антон Силуанов е изготвил писмо до министър-председателя Михаил Мишустин в началото на март, в което го моли да подкрепи планове за действие при извънредни ситуации, за да се избегне "потенциално позорен колапс“ на руски държавни институции като Международната инвестиционна банка и Банката за икономическо сътрудничество, както и Евразийската инвестиционна банка.
Според друг документ американското разузнаване разкрива, че служители на руската ФСБ са били "загрижени“ за недостатъчното количество чуждестранна валута, съхранявана в руските банки.