Израел е по-оптимистично настроен относно шансовете за решаване на заложническата криза с Доналд Тръмп начело в Белия дом, съобщава The Times of Israel, като цитира израелски правителствен източник.

На 7 октомври 2023 година бойци на ХАМАС извършиха мащабна атака срещу Израел, включваща ракетен обстрел и нахлуване на израелска територия. В резултат на атаката стотици израелски граждани, както и чужденци, бяха отвлечени и задържани като заложници в ивицата Газа. Това предизвика мащабен конфликт между Израел и ХАМАС, като Израел отговори с интензивни въздушни удари и наземна операция в Газа.

Ситуацията със заложниците е напрегната и сложна, тъй като ХАМАС използва задържаните като разменна монета, за да постигне свои политически и военни цели. Израел от своя страна продължава усилията си за освобождаване на заложниците, включително чрез дипломатически канали и посредничество от държави като Египет и Катар.

"Надяваме се, че Тръмп ще окаже натиск върху Катар и няма да ни попречи да упражним военен "натиск“ в Газа“, споделя служителя.

Катар обяви, че ще преустанови посредническите си усилия, но остави вратичка за връщане към тази роля, ако страните проявят по-голяма "заинтересованост“ за постигане на споразумение.

Тръмп няма да блокира доставките на оръжие или да се опитва да възпрепятства Израел по отношение на хуманитарни въпроси, посочва източника.

В момента преговорите са в "пълен застой“, твърди официалният представител и обвинява ХАМАС.

Според служителя ситуацията може да се промени, ако се окаже по-голям натиск върху ХАМАС, което Катар може да осъществи.

Служителят изтъква, че министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху не смята, че военния натиск върху палестинската групировка е изчерпан и че Израел "има още възможности“.

Израел възнамерява "много скоро“ да започне операция, за да предотврати контрола на Хамас върху хуманитарната помощ, добавя източника.

Радослав Велков