Испанската компания PLD Space ще се опита да извърши тестово изстрелване на ракетата си Miura-1 рано сутринта на 7 октомври, след неуспешния опит през юни, пише Reuters.

Ракетата трябва да бъде изстреляна за своята суборбитална тестова мисия в 2 ч. испанско време в събота (01:00 българско време) от Уелва в Югозападна Испания, като по думите на нейните конструктори това ще бъде първото изцяло частно изстрелване на ракета в Европа.

Първият опит за изстрелване през май е прекратен поради силни ветрове на голяма височина, а опитът през юни се провали, когато всички кабели в отсека за авиониката не се освободиха навреме и спряха излитането, докато от ракетата излизаха дим и пламъци.

Въздушното пространство, морските райони и пътищата около обекта с висока степен на сигурност са затворени. Изградени са пунктове за наблюдение за обществеността.

"Денят настъпи", написа Раул Торес, главен изпълнителен директор на PLD Space и съосновател на PLD Space, в социалната медийна платформа X (Twitter).

По-рано този месец той заяви, че на Miura са били проведени изчерпателни тестове, включително и в областите, в които се е провалила през юни.

Усилията на Европа да развие способности за изпращане на малки спътници в космоса са във фокуса на вниманието след неуспешното изстрелване на орбитална ракета от Virgin Orbit от Великобритания през януари. Тази система включваше освобождаване на ракетата-носител от преоборудван Boeing 747.

Ракетата Miura-1 на PLD Space, кръстена на породата бойни бикове, е висока колкото триетажна сграда и има товарен капацитет от 100 кг. Тя може да се използва и за провеждане на експерименти при нулева гравитация.

Мисията на Miura-1 е първата от две суборбитални мисии, които ще бъдат извършени преди планираното начало на орбиталните полети на по-големия Miura-5" през 2025 г.

Изстрелването ще носи полезен товар за тестови цели, но той няма да бъде оповестен, заявиха от компанията.

Ако изстрелването бъде успешно, това ще бъде първият път, когато ракета ще излети от континентална Европа извън Русия, твърдят експерти.

Сред конкурентите, които се очертават да се включат в надпреварата за изстрелване на малки полезни товари, са компании от Шотландия, Швеция и Германия.

През юли на европейския космодрум в Куру, Френска Гвиана, се състоя последното изстрелване на най-голямата европейска ракета - премиерната космическа ракета Ariane 5.

До неотдавна Европа разчиташе на Ariane 5 и нейния капацитет от над 11 тона за тежки мисии, както и на руската ракета-носител "Союз" за средни товари и италианската Vega, която също се изстрелва от Куру.

Краят на Ariane 5 остави Европа практически без самостоятелен достъп до космоса за няколко месеца, докато бъде изстрелян нейният наследник Ariane 6.

Този етап беше отложен за 2024 г., а Европейската космическа агенция заяви миналата седмица, че Vega-C, най-новата версия на ракетата Vega, ще се върне в експлоатация едва през четвъртото тримесечие на 2024 г., след неуспешна мисия през декември миналата година.