Исландският град, в който живеят около 4000 души близо до столицата Рейкявик и в непосредствена близост до геотермалния спа курорт "Синята лагуна", може да бъде сериозно повреден от вулкана, който се очаква да изригне след часове, пише The Guardian.

Град Гриндавик на югозападното крайбрежие е евакуиран в ранните часове на 11 ноември, след като магмата се измести под земната кора, предизвика стотици земетресения ( над 1400), което се смята за признак за скорошно изригване на вулкана.

Градът, който е на около 40 километра югозападно от Рейкявик, се намира близо до геотермалната централа Svartsengi, основният доставчик на електричество и вода за 30 000 жители на полуостров Рейкянес.

Гриндавик също е близо до геотермалния спа курорт "Синята лагуна", популярна туристическа дестинация, която затвори като предпазна мярка.

'Магмата сега е на много малка дълбочина, така че очакваме изригване най-малко след няколко часа, но поне след няколко дни", заявяват експерти.

Най-вероятният сценарий би бил отваряне на пукнатина в земята близо до Гриндавик.

"Имаме пукнатина, която е дълга около 15 километра и където и да е в тази цепнатина можем случи изригване", допълват експертите.

Не се изключва възможността за изригване на дъното на океана, което вероятно ще причини голям облак пепел.

"Това не е най-вероятният сценарий, но не можем да го изключим, защото краят на... пукнатината отива в морето".

Земетресенията и повдигането на земята, причинени от проникването на магмата, вече са причинили щети на пътища и сгради в Гриндавик и околностите му.

Исландия, която има 33 активни вулканични системи, обяви извънредно положение и нареди задължителната евакуация на Гриндавик рано в събота.

Докато Исландската метеорологична служба (IMO) в продължение на няколко дни е наблюдавала магма, натрупваща се под земната повърхност на дълбочина от около пет километра, от службата съобщават, че магмата е започнала да се издига вертикално в дига.

"Тази магммена дига е плитка и сега се оценява, че най-голямата дълбочина е 800 метра под повърхността", съобщава координаторът по вулканични опасности на IMO Сара Барсоти пред AFP.

Тя допълва, че експертите са изненадани от количеството лава и скоростта, с която се натрупва.

"Това, което виждаме сега, е безпрецедентно събитие. Говорим за скорости на този процес и обеми или нива на приток, които са много по-високи от това, което сме виждали на полуострова досега".