Министрите на външните работи на Иран и Саудитска Арабия проведоха в Пекин първа официална среща на техните висши дипломати за последните седем години, след като Китай посредничи за постигане на споразумение за възстановяване на отношенията между двете държави, предава Reuters.

След години на враждебност, която подхранваше конфликти в Близкия изток, Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да прекратят дипломатическия си разрив и да отворят отново дипломатически мисии.

В кратко видео, излъчено по иранската държавна телевизия, принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд и неговият ирански колега Хосейн Амирабдолахян се поздравиха, преди да седнат един до друг.

Саудитска Арабия и Иран, доминиращите сили в Персийския залив съответно на сунитските и шиитските мюсюлмани, заявиха в съвместно изявление, че ще предприемат стъпки за повторно отваряне на посолствата и консулствата в рамките на двумесечния период, посочен в споразумението от март.

"Техническите екипи ще продължат координацията, за да проучат начини за разширяване на сътрудничеството, включително възобновяване на полетите и двустранни посещения на официални и частни делегации, както и улесняване на издаването на визи за гражданите на двете страни“, подчертаха двамата министри.

През март китайският президент Си Дзинпин помогна за сключването на изненадващата сделка между Рияд и Техеран, която демонстрира нарастващото влияние на Пекин в Близкия изток. Ролята на Китай в пробива разтърси динамиката в обхванатия от конфликти регион, в който от десетилетия насам основен посредник бяха САЩ.

Разведряването може да помогне за стабилизирането В Близкия изток, където двете страни подкрепят различни прокси сили, открито воюващи помежду си.

Саудитска Арабия прекъсна връзките си с Иран през 2016 г., след като нейното посолство в Техеран бе щурмувано по време на спор между двете страни относно екзекуцията на шиитски духовник от Рияд.

Отношенията започнаха да се влошават година по-рано, след като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства се намесиха във войната в Йемен, където движението на хусите, подкрепяно от Иран, свали правителство, подкрепяно от Рияд, и превзе столицата Сана.