Иран и САЩ съобщиха, че са провели "положителни“ и "конструктивни“ разговори в Оман в събота (12 април) и са се договорили да се съберат отново следващата седмица в диалог, предназначен за справяне с ескалиращата ядрена програма на Техеран, като президентът Доналд Тръмп заплашва с военни действия, ако няма сделка, пише Reuters.

"Смятам, че сме много близо до основата за преговори и ако успеем да я сключим следващата седмица, ще сме изминали дълъг път и ще можем да започнем реални дискусии въз основа на нея“, коментира иранският външен министър Абас Арагчи пред държавната телевизия.

Арагчи заявява, че разговорите - първите между Иран и администрацията на Тръмп, включително първия му мандат 2017-2021 г. - са преминали в "продуктивна, спокойна и положителна атмосфера“.

"Двете страни се споразумяха да продължат разговорите ... вероятно следващата събота“, добавя Арагчи. "Иран и американската страна искат да постигнат споразумение в краткосрочен план. Ние не искаме разговори заради самите разговори.“

Белият дом нарече разговорите с участието на пратеника на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, посланика на САЩ в Оман Ана Ескрогима и Арагчи "много положителни и конструктивни“.

"Тези въпроси са много сложни и пряката комуникация на специалния пратеник Уиткоф днес беше стъпка напред в постигането на взаимноизгоден резултат“, се посочва в изявлението. "Страните се договориха да се срещнат отново следващата събота.“

Запитан за преговорите, Тръмп заяви пред репортери в събота вечер: "Мисля, че те вървят добре.“

"Нищо няма значение, докато не го свършиш, затова не обичам да говоря за това, но вървят добре. Мисля, че ситуацията с Иран върви доста добре“, коментира той на борда на Air Force One.

Тръмп за преговорите за войната в Украйна: Има момент, в който просто трябва или да се примириш, или да млъкнеш

В понеделник Тръмп направи изненадващо изявление, че Вашингтон и Техеран ще започнат преговори в Оман - държава от Персийския залив, която и преди е била посредник между Запада и Ислямската република. Тя е посредничила за освобождаването на няколко чуждестранни граждани и лица с двойно гражданство, задържани от Иран.

ДВЕТЕ СТРАНИ СА ДАЛЕЧ ЕДНА ОТ ДРУГА

Размяната на мнения в събота е била непряка и с посредничеството на Оман, както искаше Иран, а не на четири очи, както настояваше Тръмп. Според говорителя на иранското външно министерство Исмаил Багаи всяка делегация е имала отделна стая и е обменяла съобщения чрез външния министър на Оман.

Арагчи твърди, че неговата делегация е имала кратка среща с американския си колега, оглавяван от Уиткоф, след като са излезли от преговорите.

"След края на продължилите повече от 2 часа и половина непреки преговори ръководителите на иранската и американската делегация са разговаряли за няколко минути в присъствието на оманския външен министър, когато са напускали преговорите. Тя (срещата) се основаваше на нашия политически етикет“, заявява Арагчи.

"Понастоящем фокусът на разговорите ще бъде деескалация на регионалното напрежение, размяна на затворници и ограничени споразумения за облекчаване на санкциите (срещу Иран) в замяна на контрол върху иранската ядрена програма“, е заявил омански източник пред Reuters.

Багаи е отрекъл тази информация, но не е уточнил какво е невярно.

Тръмп, който през първия си мандат оттегли САЩ от споразумението с Техеран от 2015 г. за големите сили, отново поднесе по-твърд подход към близкоизточната сила, чиято ядрена програма съюзникът на Вашингтон Израел смята за екзистенциална заплаха.