Индонезия предложи демилитаризирана зона в Украйна
©
Какво предлага Индонезия
Министърът на външните работи на Индонезия Прабово Субианто представи "мирен план" за Украйна на срещата на високо равнище за сигурността на "Диалога Шангри-Ла" в Сингапур. Той е отбелязал, че "събитията в Украйна" са оказали негативно влияние върху хората по целия свят, тъй като цените на продуктите и енергията са се увеличили.
Той е призовал за незабавно прекратяване на огъня и създаване на демилитаризирана зона.
"Първо, незабавно преустановете огъня и военните действия. Второ, разпръснете войските от всяка страна на 15 километра от сегашната фронтова линия и създайте демилитаризирана зона и трето, създайте мироопазваща мисия под егидата на ООН, която ще следи за спазването на примирието", е предложил Субианто.
Той е допълнил предложението си с провеждането на референдум за "спорните територии“, за да се "определи волята на жителите“.
Реакцията на Украйна
Говорителят на Министерството на външните работи Олег Николенко е благодарил за вниманието на Индонезия към уреждането на войната в Украйна. Той от своя страна е подчертал, че между Украйна и Руската федерация няма спорни територии за провеждане на референдуми там, а "окупацията на част от Украйна е факт, записан в официални документи на ООН".
"На окупираните територии руската армия извършва военни престъпления, престъпления срещу човечеството и геноцид. Русия трябва да се изтегли от украинските територии, а Украйна трябва да възстанови своята териториална цялост в рамките на международно признатите граници. Не може да има алтернативни сценарии", категорично е заявил дипломатът.
Според Николенко прекратяването на огъня, разделянето на силите на разстояние до 15 километра и създаването на демилитаризирана зона също няма да работят, защото Русия ще използва това за натрупване на нови сили.
Вместо това Николенко е поканил Индонезия да се присъедини към мирната формула, предложена от Украйна.
Други мирни инициативи
По-рано редица страни, които заявяват, че заемат неутрална позиция по отношение на войната в Украйна, предложиха мирни инициативи. Това са Китай, Бразилия и група африкански страни. Повечето от тези инициативи предлагат отстъпки от страна на Украйна.
Тя отхвърля подобни предложения и насърчава собствената си формула за мир. Тя предвижда пълно изтегляне на руските войски и предоставяне на гаранции за сигурност в радиационната, ядрената, продоволствената и енергийната сфера.
Президентът на страната Володимир Зеленски заяви, че мирната среща на върха на Украйна може да се проведе през юли - след 500 дни от началото на пълномащабната война. Швеция, Дания и Франция вече обявиха намерението си да проведат срещата на върха.