Индия и Китай проведоха преговори за ситуацията на границата на двете страни и обсъдиха предложения за взаимно изтегляне на войски в онези гранични райони, където те все още остават, съобщи индийското външно министерство в прессъобщение, цитирано от ANI.

Срещата на дипломатите на двете страни за първи път от почти четири години се проведе в Пекин. "Двете страни прегледаха ситуацията по линията на действителен контрол в западния сектор на индийско-китайските гранични зони и обсъдиха по конструктивен и открит начин предложения за оттеглянето на войски, което ще помогне за възстановяване на мира и спокойствието по протежението на линията на действителен контрол в Западния сектор и създаване на условия за възстановяване на нормалната обстановка в двустранните отношения“, посочват от индийското МВнР.

Страните също така са се договорили да проведат скоро преговори на ниво командири на армейски корпуси, предишният кръг от които се проведе през декември миналата година. Ню Делхи и Пекин също се договориха да продължат контактите по военни и дипломатически канали относно ситуацията на границата.

През май 2020 г. се състояха сблъсъци в планинския район Ладак на индийско-китайската граница, които доведоха до жертви и от двете страни. Индия и Китай изпратиха тежка артилерия, танкове и самолети в района. След поредица от преговори Пекин и Ню Делхи започнаха взаимно изтегляне на войските от граничната линия.

На 9 декември миналата година граничните сили на Индия и Китай се сблъскаха на границата в сектора Таванг в щата Аруначал Прадеш. Според агенция ANI китайските военни са пресекли линията на реален контрол, но са били спрени от индийските военни "твърдо и решително". Няколко войници от двете страни били ранени. Индийският министър на отбраната Раджнат Синг потвърди опита на Китайската народна освободителна армия "едностранно да промени статуквото, като нахлуе в линията на действителния контрол в района на сектора Тауанг".

Липсата на демаркирана граница между Индия и Китай в Хималаите е източник на напрежение от десетилетия. През 1959 г. Индия обявява, че китайската страна е завзела част от щата Аруначал Прадеш, а през 1962 г. избухва индийско-китайски въоръжен конфликт, в резултат на който около 38 хиляди кв. метра, принадлежащи на Индия, попадат под китайски контрол в регионите Ладак и Аксай Чън.