Индийската мисия Aditya-L1 успешно навлезе в орбитата на Слънцето
©
Мисията Aditya-L1 е изстреляна през септември и носи набор от инструменти за измерване и наблюдение на най-външните слоеве на Слънцето.
Индийският министър на науката и технологиите Джитендра Сингх заяви в социалните мрежи, че сондата е достигнала последната си орбита, "за да открие тайните на връзката между Слънцето и Земята".
САЩ и Европейската космическа агенция са изпратили множество сонди до центъра на Слънчевата система, като се започне с програмата " Pioneer" на НАСА през 60-те години на миналия век. Япония и Китай също изстреляха свои собствени мисии за слънчеви наблюдения в околоземна орбита.
Последната мисия на Индийската организация за космически изследвания обаче е първата мисия на азиатска държава, която ще бъде изведена в орбита около Слънцето.
Индийският министър-председател Нарендра Моди приветства това като поредната забележителност в космическата програма на страната. "Това е доказателство за неуморната отдаденост на нашите учени", заяви той в социалните мрежи. "Ние ще продължим да преследваме нови граници на науката в полза на човечеството".
Aditya-L1 (Адитя), носеща името на хиндуистко слънчево божество, е изминал 932 1,5 млн. км от Земята - все още само 1% от разстоянието между Земята и Слънцето. Сега тя се намира в точка (Лагранж 1), в която гравитационните сили на двете небесни тела се неутрализират, което ѝ позволява да остане в стабилна околослънчева орбита.