Зад стремежа на Илън Мъск да превърне Twitter Inc. в компания на стойност повече от 250 милиарда долара стои една мечта, която той има повече от две десетилетия - дигиталното банкиране, пише The Wall Street Journal

"Фокус“ представя превод на материала без редакторска намеса и съкращения, и с уточнението, че той отразява единствено гледната точка на автора му.

Милиардерът предприемач говори накратко за това как в крайна сметка може да изглежда Twitter 2.0 под негов контрол. Но в края на миналата седмица той даде на служителите си представа колко грандиозни са плановете му, като им сподели, че си представя Twitter да струва повече от 10 пъти сегашната си стойност от около 20 милиарда долара.

Ключът към неговите усилия, заяви Мъск, е поставянето на компанията за социални медии в центъра на финансовия живот на потребителите. Това е римейк, който се връща към ранните дни на неговата професионална кариера и първия му голям корпоративен неуспех в стартъпа, наречен X.com, сега известен като PayPal.

Ранният успех на компанията за дигитални разплащания даде на Мъск богатството, което инвестира в Tesla Inc. и SpaceX. Но безславният му край като главен изпълнителен директор на стартъпа, когато беше изгонен по време на пътуване с първата си съпруга, означава, че никога не е успял да осъществи пълния си план. 

Сега 51-годишният мъж рисува  свят, в който потребителите на Twitter могат без усилие да изпращат пари един на друг, да печелят от лихви по депозити и много повече чрез приложението. Този дигитален идеал много прилича на първоначалната му визия за X.com, преди да се слее с друга фирма с подобен фокус, за да стане в крайна сметка PayPal. 

"Мисля, че е възможно да станем най-голямата финансова институция в света“, заяви Мъск през март на конференция на Morgan Stanley. 

Там той говори за амбициите си за диверсификация на Twitter, след като обнови затруднения си рекламен бизнес, който традиционно съставлява около 90% от продажбите му. Анализаторите казват, че е възможно Twitter, като платежно средство, да увеличи драстично приходите си. 

Но както при предишния опит на г-н Мъск в автомобилната и космическата индустрия, стремежите му са изправени пред огромни предизвикателства, включително утвърдени играчи и регулаторни пречки.

Досега Twitter е направил само подготвителни стъпки към бъдещето на плащанията и финансите. През ноември компанията направи една от първите стъпки към превръщането си в процесор за плащания, подавайки документи в Министерството на финансите на САЩ. Сега трябва да се регистрира за лиценз във всяка държава, в която планира да прави бизнес. Twitter все още не е регистриран в Калифорния, според правителствена база данни. 

И Мъск не е говорил толкова много за тези планове в публичните си дискусии около сделката му за 44 милиарда долара за придобиване на Twitter в края на октомври. По-скоро той се фокусира върху мнението си, че платформата трябва да направи повече, за да гарантира свободата на словото.

Приходите на Twitter са паднали до 3 милиарда долара миналата година, заяви лично той, от около 5 милиарда долара през 2021 г. на фона на оттеглянето на рекламодателите.  В допълнение към драстичното съкращаване на разходите и съкращенията на персонал, Мъск е свидетел на напускане на работници, недоволни от новия му подход. 

Миналата седмица той се опита да сигнализира на останалите работници, че могат да се възползват много от колективния си успех, като представи план за акции на служителите за частната компания, който я оценява на около 20 милиарда долара. Той също така им сподели, че вижда "ясен, но труден път“ към достигане на стойност над 250 милиарда долара в даден момент.

Това число се сравнява с финансови гиганти като JPMorgan Chase & Co., чиято пазарна стойност е около 380 милиарда долара и Bank of America Corp. , струваща почти 230 милиарда долара. PayPal Holdings Inc., която технически не е банка, се оценява на около 85 милиарда долара. 

Мъск не дава прогнозен план и не отговаря на искания за коментар. 

Мотивирането на работниците с потенциал за голяма заплата е позната игра, която Мъск използва в другите си компании. През 2015 г., например, той предизвика колективно завъртане на очи от Уолстрийт, когато заяви, че Tesla, тогава оценявана на около 25 милиарда долара, след десетилетие ще се изравни с Apple Inc., тогава струваща около 700 милиарда долара.

Tesla надхвърли тази оценка от 700 милиарда долара и стана първият производител на автомобили, който струва повече от 1 трилион долара през 2021 г. Оттогава оценката му падна до около 620 милиарда долара.

Както направи в Tesla, Мъск залага на масивен растеж в Twitter, като чертае пътна карта за преместване на компанията отвъд основния й рекламен бизнес. Това е централно за неговия случай за по-висока оценка. 

Това е план, който има за цел да се възползва от стотиците милиони потребители на Twitter и е вдъхновен от появата на приложения в Азия, които съчетават социални медии и дигитална търговия, както и от предишния му опит с X.com.

Основана през 1999 г., X.com беше замислена като широкообхватна банка, в която Мъск искаше да консолидира финансовите услуги на потребителите в един уебсайт. Но това, което наистина привлече вниманието, беше възможността за изпращане на пари по имейл между потребителите, пробив за времето и в крайна сметка това, което постави PayPal на картата. 

"Ще изпълня плана за игра на X.com отпреди 22 години с някои подобрения“, заяви Мъск миналата година на конференция, на която говори за амбициите си за Twitter.

"Има продуктов план, който написах... през юли 2000 г., където смятах, че ще бъде възможно да създадем най-ценната финансова институция в света, и ние ще изпълним този план... което удивително никой не е направил," подчерта той.

С Twitter Мъск актуализира своята по-ранна визия за уеб банкиране за икономиката на приложенията, оформена от гледна точка на използването на компанията за социални медии, за да стартира създаването на така нареченото супер приложение. Такова приложение може да бъде платформа, която е комбинация от съдържание, комуникация и търговия, подобни на тези, предлагани от технологичните гиганти в Китай, като WeChat на  Tencent Holdings Ltd. и Alipay на Ant Group Co.

"Дори нямаме приложение, което да е толкова добро, колкото WeChat в Китай“, заяви Мъск в подкаст миналата година, организиран от фен клуб. "Идеята ми би била, какво ще кажете просто да копираме WeChat?“ 

Тези компании в Китай се възползваха от по-малко зрели системи за банкиране и цифрови съобщения в сравнение със САЩ и експлодираща потребителска база на мобилни устройства, които за много клиенти бяха единственият им достъп до интернет. 

"В модела на Alipay и WeChat рекламата не е важен аспект от модела“, заяви Джейсън Уонг, анализатор в Gartner Inc. "Моделът се основава на транзакции, базира се на ангажименти.“ 

Не е ясно дали  Мъск може да повтори успеха на WeChat извън Китай. Екосистемите на iPhone на Apple и Android на Alphabet Inc. имат власт над смартфоните в САЩ, където потребителите също  са свикнали с набор от приложения за банкиране и съобщения, докато технологичните и финансови компании се борят да предложат безброй системи за цифрово плащане. 

Все пак някои виждат голям потенциал. Ричард Кроун, консултант по дигитално банкиране, нарече плащанията "таблични залози за всички супер приложения“ и ключови за увеличаване на монетизацията на активните потребители, като оцени, че може повече от да удвои приходите на Twitter, преди да премине към повече финансови функции.

"Той има способността да дефинира нов подход към социалната търговия“, заяви Кроун. 

Каквото и да е това, тъй като Мъск преследва нови подходи към космическите пътувания и електрическите автомобили, той остава привързан към X.com. 

През 2017 г. той изкупи обратно името на домейна за X.com от PayPal, като заяви:  "има голяма сантиментална стойност за мен“.