Илон Мъск, заедно с бизнесмена Вивек Рамасвами, представиха план за реформиране на федералния апарат на САЩ, насочен към намаляване на разходите и борба с бюрокрацията. В статия за американския вестник The Wall Street Journal те поясняват, че настоящите финансови политики в САЩ представляват "екзистенциална заплаха“ за демокрацията и призовават за решителни действия.

Ключови елементи от техния план включват намаляване на броя на държавните служители, намаляване на субсидиите и преразглеждане на съществуващите закони. Според Мъск много федерални разпоредби надхвърлят предоставените от Конгреса правомощия и трябва да бъдат отменени, което ще улесни живота на гражданите и бизнеса.

Екипът на Мъск и Рамасвами също възнамерява да намали броя на федералните служители пропорционално на броя на отменените закони. Те подчертаха, че бившите служители ще бъдат подпомогнати да преминат към работа в частния сектор.

"Те заслужават да бъдат третирани с уважение“, се казва в статията.

Като част от предложенията си предприемачите планират да намалят финансирането на държавни медии, международни и неправителствени организации. Въпреки очакваната съпротива от политическите кръгове във Вашингтон, Мъск и Рамасвами са уверени в успеха на своята инициатива.

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ги назначи за ръководители на външния отдел за ефективност на правителството: проектът, разработен от бизнесмените, трябва да бъде завършен до 250-ата годишнина от Декларацията за независимост на САЩ през 2026 година.