Илон Мъск може да действа като посредник между Китай и Тръмп в евентуална глобална търговска война, пише Sky News в статия посветена на успехите на Илон Мъск и семейстото му в Китай.

Пътувайте един час извън китайската търговска столица Шанхай и ще стигнете до гигафабриката на Tesla на Илон Мъск.

В нея се произвеждат почти един милион автомобила Tesla годишно и се произвеждат повече от половината от всички негови автомобили в световен мащаб.

Но след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се готви да се настани в Белия дом, отношенията между неговия нов приятел Илон Мъск и ръководството на Китайската комунистическа партия са в центъра на вниманието.

Шанхай е ключът към успеха на Tesla, до голяма степен благодарение на бившия секретар на комунистическата партия в града, а сега премиер на Китай, Ли Цян.

Главният изпълнителен директор на базираната в Шанхай компания Auto Mobility Limited, Бил Русо, заявява: "Ли е човек номер две в Китай. Неговата позиция в Шанхай направи всичко възможно за Tesla."

Той добавя: "През 2017 г. Китай коригира насоките на политиката си за автомобилната индустрия, за да позволи на чуждестранните компании да притежават свои заводи в Китай.

"Tesla подписа сделката си през 2018 г., постави началото на строителството през 2019 г. и започна да произвежда Model 3 през 2020 г."

Фабриката е открита с главоломна скорост и за рекордно кратко време.

През април Мъск се срещна с Ли Цян в Пекин, като по-късно публикува в X: "За мен е чест да се срещна с премиера Ли Цян. Познаваме се от много години, още от ранните дни в Шанхай“.

Връзките между Мъск и Китай стигат до самия връх

Когато китайският президент Си Дзинпин посети САЩ през ноември 2023 г., той се срещна с Мъск, който публикува: "Да има просперитет за всички" - повтаряйки езика, който често се използва от китайското правителство.

Мъск и преди се е включвал в дебата за статута на Тайван. Преди две години той предположи, че напрежението може да бъде намалено, като се предостави на Китай известен контрол върху Тайван.

Този коментар разгневи тайванските лидери.

Китайският коментатор Ейнар Танген от института "Тайхе" в Пекин казва: "Ако Мъск беше казал нещо друго, можеше да бъде изправен пред действия срещу заводите в Шанхай. Той няма да застраши това. Той играе и с двете страни в своя полза".

Какво значение има за Китай?

Мъск се нуждае от Китай, а през следващите месеци Китай може да се нуждае от Мъск.

Той би могъл да действа като добре свързан посредник между Китайската комунистическа партия и Тръмп в условията на потенциална глобална търговска война.

"Независимо дали ни харесва или не, ние живеем в свят, в който Китай е доминиращ играч в надпреварата за електрическо бъдеще", казва Русо.

Мъск е пионер в производството на електромобили в Китай, но сега се бори да се конкурира с местни марки автомобили като BYD и Nio.

Отношенията между Мъск и Тръмп могат да станат нестабилни, но засега Мъск има изгода от това.

"Доналд Тръмп никога не е имал проблем да прави отстъпки за приятели", казва Танген.

"Това отговаря на неговата личност, че може да дава помилвания и да прави услуги на хората и компаниите, които избере."

"Пионерът" Мъск

Мъск е смятан за пионер в Китай и повечето хора се изказват високо за него.

Разхождайки се по крайбрежната зона Бунд в Шанхай, Бентън Танг казва: "Tesla наистина оказа влияние върху цялата индустрия тук".

"Тя подтикна хората да се развиват и да подобряват качеството, дизайна и особено цената".

Интересът към семейство Мъск е обхванал и китайската онлайн общност

Майка му Мей Мъск често посещава страната, където има огромна популярност в социалните мрежи като модна икона на възрастните хора и подкрепя няколко китайски продукта, включително марка матраци.

Книгата ѝ "Жената, която има план" е преведена на китайски език и е бестселър тук.

Междувременно, докато обратното броене до встъпването в длъжност на Тръмп набира скорост, вниманието към екипа от съветници на новоизбрания президент се засилва.

В центъра на вниманието е Илон Мъск.

Китай чака да види какво ще означава това за тях.