Решението на Украйна да спре транзита на руски газ през страната вероятно ще окаже значително въздействие върху приходите на Москва от газ - въпреки твърденията на Кремъл за обратното. Това заключение правят анализаторите на Института за изследване на войната (ISW).

Решението на Украйна да не поднови договора си за пренос на руски газ през украинска територия вероятно ще се отрази значително на приходите от руски газ, въпреки че Кремъл твърди обратното.

Руските и украинските власти потвърдиха, че руският газ е спрял да тече през украинска територия от сутринта на 1 януари, а руските официални лица и медии до голяма степен проектираха увереност, че прекратяването на доставките на газ през Украйна ще навреди на Европа, но не и на Русия. Загубата на приходи от газ вероятно ще се отрази негативно на руския държавен енергиен оператор "Газпром", който се бори с намаляващите приходи от газ от Европа от 2022 г.

Bloomberg изчисли на 2 януари, че "Газпром" вероятно ще загуби 6 млрд. долара приходи от газ годишно поради прекратяването на преноса на газ през Украйна. Руската служба на ВВС отбеляза на 1 януари, че основният източник на приходи на "Газпром" през 2021 г. е идвал от 45-процентния дял на Русия на европейския газов пазар по това време, но че сега Русия има само един останал маршрут за износ на газ за Европа - газопроводът "Турски поток", заобикалящ Украйна през Черно море до Турция - и че руският газ в момента представлява само пет процента от европейския пазар.

ВВС отбеляза, че Словакия и Австрия - крайните дестинации на блокирания руски газ през Украйна - са задоволили напълно енергийните си нужди чрез алтернативни източници.

Усилията на Кремъл да демонстрира увереност относно прекратяването на транзита на газ през Украйна отразяват усилията му да принуди Европа да разреши транзита на руски газ за Европа по газопровода "Северен поток 2“ през зимата на 2021-2022 г., а подновените позиции на Кремъл през зимата на 2024-2025 г. вероятно целят да изтръгнат икономически или дипломатически отстъпки от Европа, да подкопаят единството в Европейския съюз (ЕС) и да вбият клин между САЩ и ЕС.

"Газпром" вероятно се опитва да се възползва от прекратяването на транзита на газ през Украйна, за да създаде изкуствена енергийна криза, която да дестабилизира Молдова. "Газпром" спиря доставките на газ за Приднестровието през Украйна на 1 януари, твърдейки, че Молдова не е платила дълг на стойност 709 млн. долара (1,3 милиарда лева) през 2022 г. обаче одит на британски и норвежки одиторски фирми установява, че Молдова дължи на Газпром само 8,6 млн. долара (16,7 млн. лева). Неотдавна Молдова проведе разговори с "Газпром" за пренос на газ за Приднестровието по газопровода "Турски поток", който минава от Русия до Турция, но "Газпром" отказа и не предприе мерки за това до крайния срок на 16 декември.

Безплатният газ на "Газпром" дълго време захранваше приднестровската електроцентрала "Кучурган“, която изнасяше значително количество електроенергия за Молдова и използваше печалбите от тези продажби за подпомагане на бюджета на Приднестровието.

На 1 януари електроцентралата в Кучурган премина на въглищни запаси, които според съобщенията могат да стигнат за около 50 дни.

Приднестровската газова компания "Тирасполтрансгаз" спря доставките на газ за повечето потребители в Приднестровието и спря повечето от топлата вода и парното на 1 януари.

Молдова увеличи вноса на електроенергия от Румъния, за да компенсира загубените доставки от Приднестровието. Молдовската газова компания "Молдовагаз" и молдовската държавна електрическа компания "Енергоком" предложиха на 1 януари да предоставят на Тирасполтрансгаз техническа и търговска помощ за получаване на газ от европейските пазари след успешни тестове на 31 декември 2024 г. за доставка на газ за Молдова през България, Румъния и Украйна.