Руският президент Владимир Путин включи предполагаемата си политика на украинска "денацификация" в нов държавен стратегически документ за противодействие на екстремизма, демонстрирайки как Путин продължава да отправя същите искания за отстраняване на украинското правителство, които направи през 2022 г., когато стартира пълномащабния нахлуване в Украйна. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW).

"Фокус" представя превод на анализа без редакторска намеса

Руският президент Владимир Путин включи предполагаемата си политика на украинска "денацификация" в нов държавен стратегически документ за противодействие на екстремизма, с което демонстрира как Путин продължава да отправя същите искания за отстраняване на украинското правителство, които отправи през 2022 г., когато започна пълномащабната инвазия в Украйна, се посочва в доклада.

На 28 декември Путин подписа нова Стратегия за противодействие на екстремизма в Русия. последната итерация на подобна стратегия на Русия Путин подписа през 2020 г. В стратегията от 2024 г. за първи път се споменава "русофобия", която в документа се определя като "недружелюбно, предубедено и враждебно" отношение и "дискриминационни действия" спрямо руските граждани, език и култура от страна на недружелюбни на Русия държави.

В документа от 2024 г., за разлика от версията от 2020 г., Украйна също е посочена като основен източник на екстремизъм и е обвинена в разпространяване на неонацистки идеи.

В документите се посочва, че Русия трябва да "премахне" източника на екстремистки заплахи, които идват от Украйна. През февруари 2022 г., когато започна пълномащабна инвазия в Украйна, Путин заяви, че Русия преследва "денацификация" на Украйна - опит да оправдае отстраняването на законното, демократично избрано правителство на Украйна. напоследък Путин прави подобни изявления, като повтаря отказа си да обмисли компромиси по исканията си от края на 2021 г. и началото на 2022 г.

Споменаването в документа на "русофобията' и "дискриминацията" срещу руските граждани, език и култура съвпада и с неотдавнашното изказване на руския външен министър Сергей Лавров, че подобна предполагаема дискриминация от страна на настоящите украински власти е "първопричина" за войната на Русия срещу Украйна, която трябва да бъде разгледана в бъдещите преговори.

Кремъл вероятно ще използва този нов стратегически документ, за да оправдае призивите си за отстраняване на украинското правителство като "антиекстремистки“ мерки.

Стратегическият документ включва и точки, които ще намерят отклик в руската провоенна ултранационалистическа общност, вероятно като част от усилията на Кремъл да успокои и спечели благоразположението на тази ключова електорална група.

В документа се твърди, че мигрантите в Русия извършват незаконни дейности, които допринасят за разпространението на екстремизма в неуточнени федерални субекти в Русия. документът призовава Русия да затегне миграционната си политика, включително чрез борба с "пропагандните мероприятия", които се провеждат в жилищата на мигрантите.

Документът също така призовава Русия да коригира образователните програми в Южен Кавказ и Централна Азия, за да предотврати разпространението на русофобията. Руската ултранационалистическа общност на милблогърите неведнъж е призовавала Русия да въведе по-строги миграционни политики и се е оплаквала от "русофобия" в бивши съветски републики като Казахстан.

ISW продължава да смята, че Путин трябва да се погрижи за ксенофобските и ултранационалистически настроените си избиратели - някои от най-върлите поддръжници на руската война в Украйна - като същевременно балансира между нуждата на Русия от мигрантска работна ръка за икономиката и армията си.