ISW: Защо Путин поставя нови искания в мирните преговори

©
Според експертите преговорите се държат като ''разменна монета'' за прекратяване на войната, докато междувременно руските сили продължава настъплението си на украинска територия.
Новите руски искания са в съответствие с опитите на Кремъл да подкопае легитимността на украинското правителство и да демонстрира, че Москва "държи преговорите като заложник", се казва в доклада.
"Путин се опитва да въведе в дискусията за разрешаване на войната ново искане, свързано с дългогодишните усилия на Кремъл да подкопае легитимността на украинското правителство.“
Анализаторите на ISW смятат, че новото искане на Путин за създаване на временно правителство в Украйна като предпоставка за мирни преговори показва как Кремъл продължава да "държи преговорите като заложник“ и се опитва да ''изнудва'' Запада за допълнителни отстъпки след напредъка, постигнат в продължаващите преговори за прекратяване на огъня.
"Кремъл остава ангажиран с целта си да продължи всякакви преговори за временно прекратяване на огъня на фронтовата линия или за постоянно мирно споразумение, за да продължи да постига постепенни печалби на бойното поле и да създаде благоприятни условия за постигане на пълната капитулация на Украйна“, се казва в доклада.
Медията припомня, че на 27 март Путин предложи да се обсъди въвеждането на временна администрация в Украйна под егидата на ООН и редица страни с цел провеждане на избори.
На свой ред говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихий предложи временна администрация на ООН в Русия, като се започне от Воркута.
На 28 март Белият дом, коментирайки "идеята“ на Путин, отбеляза, че правителството в Украйна се определя от Конституцията на страната и нейния народ.
Владимир Зеленски пък заяви, че Путин се страхува от преговори с Украйна и лично с президента. Според него с подобни изказвания руският президент демонстрира, че не иска да сложи край на войната в Украйна.