Украинският военен анализатор Константин Машовец смята, че руските войски се опитват да възстановят маневрата на бойното поле, използвайки съветската теория за дълбокия бой, но все още не са успели да я приложат поради модерните възможности на Украйна. Това се казва в последния анализ на базирания във Вашингтон "Институт за изследване на войната“ (ISW), цитиран от "Украинская правда“.

Машовец казва, че руските войски се опитват да приложат съветската теория за дълбок бой към оперативното планиране, за да пробият бързо украинската отбрана, но не могат да постигнат ефекта на съветските операции.

Теорията за дълбокия бой е продукт на съветското оперативно изкуство, разработено през 20-те и 30-те години на миналия век, което има за цел да възстанови маневрата на бойното поле след Първата световна война.

За да се направи това, е необходимо да се взаимодейства с врага на няколко фронта и в дълбочина на тактическо и оперативно ниво, като се атакуват вражески активи във всички ешелони с артилерия, въздушни удари и атакуване на тила на противника в комбинация с фронтални атаки, за да се пробие отбраната линии.

Теорията на дълбокия бой също предполага, че успешното оперативно планиране включва последователни планове на операции, за да се попречи на противника да възстанови целостността на отбранителните позиции след проникване.

Ключовите оперативни принципи на дълбоката бойна теория остават актуални в съвременната война и руската армия може да възобнови маневрите на бойното поле и да проникне в украинската отбрана, ако може успешно да планира и изпълни оперативно надеждни действия.

Украинските сили биха могли също така да използват теорията на дълбокия бой, за да възстановят маневрите на бойното поле в своя полза, ако бъдат осигурени с необходимите ресурси от своите западни поддръжници.

Машовец обаче отбелязва, че настоящите ограничени възможности на руските войски, по-специално при воденето на ефективен контрабатареен огън, поразяването на цели на оперативна дълбочина, скриването на концентрациите на сили от противника и борбата с украинския технологичен паритет, пречат на руските войски да постигнат ефекта от изненада на оперативно ниво, необходимо за пробив на украинските отбранителни линии и провеждане на дълбоки операции.

Машовец казва, че руските военни командири не са в състояние да внедрят някои технологични иновации в оперативното планиране, включително дистанционно поставяне на мини, широкомащабни операции с използване на безпилотни летателни апарати, командване и контрол и комуникации с помощта на съвременни технологии.

ISW добавя, че настоящите украински бойни способности правят невъзможно руските сили да възобновят маневрите на бойното поле според руските условия. Въпреки това, тя е силно зависима от западната военна помощ по ключови въпроси. По-голямата част от необходимата помощ може да бъде предоставена само от Съединените щати.