ISW: Русия поставя нереалистични искания пред Украйна вместо реални условия за преговори
©
Руският министър на външните работи Сергей Лавров повтори искането на Русия Украйна действително да се откаже от правото си на суверенитет и териториална цялост, като определи това като предварително условие за започване на мирни преговори. По този начин Лавров за пореден път потвърди, че Русия не се интересува от добросъвестни преговори с Украйна, смятат анализаторите на ISW.
В интервю за агенция ТАСС, публикувано на 30 декември, Лавров заявява, че Русия няма да участва в никакви преговори за прекратяване на войната в Украйна, ако Украйна не се откаже от "правото и целта си да освободи суверенната си територия до международно признатите граници от 1991 г." Лавров добавя, че Русия смята тази цел на Украйна за "ултиматум".
Сергей Лавров обяви: Русия е готова за мирни преговори с Украйна
Анализирайки тази реторика, ISW добавя, че Кремъл вероятно се опитва да наложи нереалистични искания на Украйна, които нарушават международното право, за да предотврати истински добросъвестни преговори.
Русия вероятно се опитва също така да принуди Запада да накара Украйна да признае и приеме териториални отстъпки, които биха били от полза за Русия в дългосрочен план.
"Лавров и други руски официални лица и преди са отхвърляли правото на Украйна на суверенитет и териториална цялост като легитимна преговорна позиция на официален Киев". От ISW продължават да оценяват, че "Русия не е заинтересована от добросъвестни преговори с Украйна и ще продължи да се стреми към нейната пълна капитулаци"я.
В същото време Кремъл изглежда дава приоритет на попълването на руските въоръжени сили и на вътрешнополитическата стабилност пред усилията за справяне с недостига на работна ръка в Русия, смятат от ISW. На 30 декември Владимир Путин подписа указ, според който мигрантите, които са влезли в Русия незаконно, трябва да кандидатстват за легализация или да напуснат Русия до 30 април 2025 г.
Институтът за изследване на войната напомня, че мигрантите могат да получат легален статут, като преминат през серия от медицински прегледи, положат изпит по руски език, история и право, както и като изплатят всички си задължения или подпишат военен договор с руското Министерство на отбраната.
В същото време на пазара на труда в Русия има недостиг на около 1,5 милиона души. Ето защо, според ISW, указът на Путин вероятно ще изостри още повече настоящия недостиг на работна ръка в Русия, ако значителен брой мигранти, работещи в сферата на общественото хранене, транспорта и други нискоквалифицирани сектори, напуснат Русия или бъдат принудени да се присъединят към руската армия.
Решението за прилагане на указа и започване на депортирането на мигрантите след крайния срок 30 април би означавало, че руските власти предпочитат да успокоят руските "провоенни ултранационалисти и да избегнат заплахите за сигурността на режима, вместо да решат икономическите проблеми на Русия".
За разлика от това, решението да не се прилага де факто указът би означавало, че руските власти са по-загрижени да привлекат мигранти, за да преодолеят икономическите проблеми на Русия и недостига на работна ръка, "отколкото да се вслушат в ултранационалистическия електорат на Кремъл".