През 2024 г. Русия е произвела и ремонтирала повече от 1500 танка и 2800 бойни машини на пехотата (БМП) и бронетранспортьори (БТР), което ѝ е позволило да компенсира миналогодишните загуби на бронирана техника. В същото време експертите оценяват, че в бъдеще Русия може да се сблъска с недостиг на резервни части и технически трудности. Това се посочва в последния доклад на Института за изследване на войната (ISW).

Според Британския Международният институт за стратегически изследвания (IISS) Русия е успяла да компенсира всички загуби на танкове и около 75% от загубите на бронирани машини, които е претърпяла през 2024 г.

"Експертите на IISS отбелязват, че продължаващите усилия на Русия да увеличи числеността на въоръжените си сили и да създаде нови части изострят недостига на оборудване. Това може да доведе до недостиг на резервни части за ремонт на танкове и бронирани машини".

"Съществува голяма вероятност танковете и бронираните машини от съветската епоха, които остават в складовете на Русия, да са в лошо състояние. Това може да усложни способността на Русия да компенсира високите загуби на техника през 2025 г. и след това".

Анализаторите на ISW твърдят, че руското военно командване се опитва да балансира разпределението на ремонтирана и новопроизведена техника между новите формирования и тези, които участват в бойни действия от дълго време.

"В дългосрочен план Русия може да се сблъска с трудности при адекватното снабдяване на своите части с необходимото оборудване, ако руските военни продължат да изразходват запасите си от техника от съветската епоха, без да увеличават производствения капацитет за създаване на нови танкове и бронирани машини.“

Основни изводи на ISW за 13 февруари:

-Европейските партньори на Украйна обявиха нова военна помощ по време на срещата на Контактната група по отбрана (формат Рамщайн) на 12 февруари.

Съобщава се, че през 2024 г. Русия е загубила повече от 5000 танка и бронирани машини, в сравнение с 3000 през 2023 г.

-В доклад на Международния институт за стратегически изследвания се отбелязва, че Русия е адаптирала някои от тактиките си, за да преодолее постоянния недостиг на оборудване, и все повече разчита на пехотни атаки за напредване по фронтовата линия.

-Остава неясно дали Русия ще успее да ремонтира и произведе достатъчно танкове и бронирани машини, за да замени загубите в Украйна и да оборудва новите руски части.

-Според Естонската служба за външно разузнаване (EFIS) Русия се опитва да изгради своя капацитет не само за да подкрепи военните операции в Украйна, но и за да се подготви за евентуална бъдеща война с НАТО. Това съответства на оценката на ISW за продължаващите усилия на Русия да подготви своите военни и общество за бъдещ конфликт с НАТО в средносрочен и дългосрочен план.

Украинските сили продължават да нанасят удари по руската енергийна и военна инфраструктура като част от продължаващата кампания за унищожаване на руската отбранителна промишленост.

-На 13 февруари Министерството на външните работи на Молдова обяви прекратяването на молдовско-руското междуправителствено споразумение за създаването и функционирането на руски културни центрове в Молдова в отговор на постоянните съобщения за руски безпилотни самолети, нарушаващи въздушното пространство на страната.

-Руските войски напредват край Борова и Сиверск.

-Руските официални лица продължават да полагат усилия за увеличаване на броя на новобранците в доброволческото подразделение за териториална отбрана "БАРС-Брянск".