Руският президент Владимир Путин не смята "примирието“ в Деня на победата (9 май) за сериозна стъпка към траен мир в Украйна. Това се посочва в посления доклад на Института за изследване на войната (ISW), предава РБК-Украйна.

Кремъл се готви да бъде домакин на значителен брой чуждестранни високопоставени лица, включително от бившия Съветски съюз, Латинска Америка, Азия и Африка, за честванията на Деня на победата в Русия, а Путин вероятно е склонен да избегне всякакви неудобства от украинските удари по време на тези тържества. Според анализаторите прекратяването на огъня след енергийните удари и Великденското примирие са показали, че подробностите на всяко бъдещо примирие или мирно споразумение трябва да бъдат публично достъпни, предварително официално договорени от всички страни и да предвиждат надеждни механизми за наблюдение.

В този контекст ISW отбеляза, че прекратяването на огъня в Деня на победата, предложено от руския президент Владимир Путин, не предвижда никакви допълнителни механизми за наблюдение. Поради това руските източници вероятно ще се възползват от липсата на такива механизми, за да наводнят отново информационното пространство с необосновани твърдения за нарушения на примирието от страна на Украйна.

"Изглежда, че руските официални лица не се интересуват от създаването на ефективни механизми за наблюдение или обща обществена рамка за такива прекратявания на огъня, вероятно защото Русия се възползва от използването в своя полза на неясните и неопределени условия на прекратяването на огъня срещу Украйна“, се посочва в доклада.

Коварните намерения на Путин

Институтът за изследване на войната е убеден, че Путин използва едностранното прекратяване на огъня, за да получи информационно и военно предимство в Украйна, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп се опитва да използва общото прекратяване на огъня като стъпка към дългосрочно и устойчиво мирно споразумение в Украйна.

"Изглежда, че Путин опортюнистично обявява прекратяване на огъня по време на големи религиозни и военни празници, за да принуди Украйна да се съгласи с примирието или да рискува да изглежда непримирима пред Запада“, посочват ISW.

Освен това, според анализаторите, едностранното обявяване на примирие позволява на руския президент да отклони вниманието от отхвърлянето на предложението на САЩ и Украйна за 30-дневно общо примирие през март 2025 г.

Путин също така се опитва да поддържа илюзията за интерес към мирните преговори, като същевременно запазва пълен контрол върху реда и условията на евентуалните споразумения за прекратяване на огъня.

ISW отбелязва, че руските войски са се възползвали от "великденското примирие“, за да обстрелват и разузнават украински позиции и да повреждат оборудване по фронтовата линия в подготовка за бъдещи руски офанзиви. Институтът не изключва, че руските войски вероятно ще използват примирието в Деня на победата за подобна подготовка.

"Путин вероятно ще разглежда примирието в Деня на победата като възможност за руските войски да си починат преди предстоящите боеве на фронтовата линия, както и като начин да се гарантира, че Украйна няма да нанесе значителни удари на далечни разстояния срещу Русия по време на честванията на Деня на победата. Поради това Путин вероятно не възприема примирието в Деня на победата като сериозна стъпка към постигане на траен мир в Украйна“, отбелязва Институтът за изследване на войната.

Освен това ISW е убеден, че продължаващите усилия на Путин да прикрие предишните си отхвърляния на американските и украинските предложения за прекратяване на огъня противоречат на заявения от Тръмп подход първо да се установи примирие, а след това да се преговаря за по-широко мирно споразумение, както и на целта на американския президент за постигане на траен мир в Украйна.