Русия има за цел да използва настоящото частично примирие и бъдещите мирни преговори, за да завземе в крайна сметка още по- големи части от Украйна и да установи проруско марионетно правителство в Киев.

Това пишат анализатори от Института за изучаване на войната ISW в своя нов доклад от 3 април.

Изследователите стигнали до това заключение, се позовават на материалите на Bloomberg и данните от публично разпространения доклад на американските специални служби, наречен ''Годишна оценка на заплахите на Службата на директора на националното разузнаване на Съединените щати''.

Bloomberg, позовавайки се на осведомени източници в Москва, съобщи, че Кремъл разчита на Доналд Тръмп, но е готов да продължи войната, ако Руската федерация не може да постигне целите си чрез преговори със Съединените щати.

В същото време в доклад от Службата на директора на националното разузнаване на САЩ (ODNI), който предвижда ситуацията до 2025 г., се посочва, че Русия използва своя контрол над инициативата на бойното поле, както и настоящите политически и информационни усилия в преговорите за прекратяване на войната в Украйна, за да получи значителни отстъпки от Украйна и Запада.

Експертите на ISW цитират и редица други важни констатации от този годишен доклад на американското разузнаване.

Вероятно Путин е по-склонен да приеме рисковете от по-нататъшна продължителна война, отколкото да се съгласи с такъв вариант за прекратяване на войната, който Русия ще счете за неизгоден за себе си. По-специално в доклада се казва, че Путин "изглежда решен и готов да плати много висока цена, за да надделее в това, което той вижда като определящ момент в стратегическото съревнование на Русия със Съединените щати, в световната история и в своето лично политическо наследство.“

Путин продължава да се стреми към предаване на Украйна както с дипломатически, така и с военни средства. Тази гледна точка на американското разузнаване съвпада и с оценката на ISW, че Путин използва настоящите преговори, за да извлече допълнителни отстъпки от Украйна и Запада като част от дългосрочното си преследване на пълната капитулация на Украйна.

Русия е изправена пред значителни военни и икономически предизвикателства, които могат сериозно да поставят под въпрос способността на Русия да води война в Украйна. В годишния доклад за оценка на заплахите на Службата на директора на националното разузнаване на САЩ се посочва, че Русия е претърпяла значителни загуби в Украйна и сега е изправена пред проблема с лошото качество на своите новобранци. Той също така казва, че руската икономика е изправена пред значителни предизвикателства, тъй като Русия продължава да се опитва да балансира разпределението на ресурсите между отбранителното промишлено производство и гражданския сектор.

В допълнение към последната теза експертите на ISW цитират нови твърдения от речта в Сената на САЩ на генерал Кристофър Каволи, върховен главнокомандващ на Обединените сили на НАТО в Европа. 

На 3 април той заяви, че Русия е загубила над 4000 танка в Украйна. Генералът припомни, че Москва е влязла във войната с около 13 000 танка, така че броят на потенциално използваемите танкове в запазените й резерви "започва да се изчерпва“.

В същото време Каволи отбеляза, че Русия е разширила възможностите си в производството на снаряди, крилати ракети и FPV дронове. Русия се готви или да продължи настъпателните операции в Украйна, или да започне бъдеща кампания срещу някоя от страните-членки на НАТО.

Каволи заяви, че войната в Украйна е "изкривила" руската икономика, но е подхранвала руската отбранителна индустрия за сметка на цивилния икономически сектор на Руската федерация. Той смята, че за Русия може да бъде трудно да се справи с този дисбаланс в бъдеще. 

Според него преди хипотетичен нов бъдещ конфликт в Европа Русия ще може да компенсира значителните загуби, понесени в Украйна, но отбелязва, че способността на Русия да компенсира своите материални загуби зависи от способността на Украйна да нанесе още по-големи загуби на руснаците.

ISW  отбеляза по-рано, че настоящите и прогнозираните икономически проблеми на Русия са тясно свързани с руските загуби на бойното поле и че САЩ или Западът като цяло не могат да окажат максимален натиск върху Русия, само чрез икономически инструменти. Следователно Съединените щати могат да използват уязвимостта на Русия и да спечелят по-силна преговорна позиция, единствено като продължат или увеличат военната помощ за Украйна, така че украинските сили да могат да продължат да нанасят значителни загуби в жива сила и оборудване на Русия, подчертава ISW.