Анализатори от Института за изследване на войната (ISW) посочват, че проектът на новата стратегия на Русия за борба с тероризма кодифицира условия за легитимиране на преследването на онези, които не са съгласни с политиката на Кремъл и войната срещу Украйна. Това се казва в последния доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW), предава "Украинская правда“.

В доклада се отбелязва, че Русия предприема стъпки за кодифициране на термини, които разширяват официалната дефиниция на Русия за преследван екстремизъм като част от продължаващите усилия за преследване и смаже вътрешната опозиция срещу Кремъл и войната му в Украйна.

Руското министерство на вътрешните работи публикува на 22 юли проект на нова руска така наречена стратегия за борба с тероризма, която установява легални дефиниции на "русофобия“ и "ксенофобия“, а също така променя дефинициите на "радикализъм“, "противодействие на екстремизма“ и "субекти на противодействие на екстремизма".

ISW отбелязва, че тези дефиниции, особено разпоредбата, артикулираща подкрепата за промени в руската конституция като "радикализъм“, се опитват да комуникират и дори да определят опозицията срещу настоящите действия и структура на руското правителство като етническа нетърпимост към руснаците, които подкрепят политиките на Кремъл и войната в Украйна, както и подкрепата за държави, които са "неприятелски“ към Русия в съзнанието на руснаците.

Анализаторите добавят, че "Кремъл също така вероятно се стреми да използва тези определения и по-нататъшно преследване, за да се облагодетелства пред така наречените ултранационалисти в Русия, тъй като наскоро Кремъл засили борбата срещу нелегалната миграция на фона на етническото напрежение под прикритието на борба с екстремизма, но не успя да се противопостави адекватно на заплахата от ислямския екстремизъм в самата Русия“.

Неотдавнашните усилия на Кремъл да разшири определението за престъпен екстремизъм и репресии в информационното пространство вероятно са били насочени към насърчаване на автоцензурата сред дисиденти руснаци, а новият проект на стратегия за борба с тероризма също вероятно е насочен към убеждаване на руснаците, че опозицията срещу политиките на Кремъл и войната е противопоставяне на по-широкото руско общество, култура и идеали.

В обяснителната бележка към проекта на стратегия за борба с тероризма се отбелязва, че "решаването" на проблема с вътрешния екстремизъм изисква промени във "всички области на правителствената политика, включително националната, миграционната, младежката, културната и информационната (политика)".

Същата бележка също така подчертава значението на "укрепването на традиционните руски правни и морални ценности“, като същевременно се противодейства на разпространението на "радикален национализъм и неонацизъм в контекста на специална военна операция (войната в Украйна) и включването на нови територии ( незаконно окупирани украински земи).

Експертите обобщават: Кремъл вероятно ще разчита на наративи и идеологии, насърчаващи вътрешния национализъм, за да създаде информационни условия за своята продължителна военна операция в Украйна и бъдеща враждебност към други държави, които Кремъл смята за враждебни, под "русофобски“ и други "екстремистки етикети“.