Кремъл реагира предпазливо и колебливо на падането на правителството на Башар Асад в Сирия. Москва ще се опита да установи сътрудничество със сирийската опозиция и ще се опита да остави своя военен контингент в страната. Това пишат от базирания в САЩ "Институт за изследване на войната“ (ISW), цитирани от РБК-Украйна.

Сателитни снимки Sentinel-2 от 10 декември показват, че руските кораби все още не са се върнали в сирийското пристанище Тартус и че руската средиземноморска флотилия все още е на разстояние между 8 и 15 км от града.

OSINT анализаторът М. Т. Андерсън идентифицира четири руски кораба в този радиус към 10 декември – фрегатата от клас "Адмирал Горшков“, фрегатата от клас "Адмирал Григорович“, подводницата "Новоросийск“ и петролният танкер "Вязма“.

Сателитни снимки от 9 декември показаха, че Адмирал Григорович, Новоросийск и Вязма са на същото място, както на 10 декември.

Други анализатори отбелязаха, че големият десантен кораб на Балтийския флот Александър Шабалин, проект 775, е напуснал зоната на Балтийско море на 10 декември, за да улесни преместването на някои руски военни активи от Тартус в Средиземно море (вероятно до Тобрук, Либия).

Руски военен блогър твърди, че към края на деня на 9 декември "статутът на Хмеймим (авиобаза) и Тартус е във въздуха“. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта, че е "трудно да се предвиди" какво ще се случи в Сирия, но Русия ще продължи диалога с всички страни, които имат общи интереси с нея.

Главното управление на военното разузнаване на Украйна съобщи на 10 декември, че руските войски продължават да демонтират оборудване и оръжия и да изтеглят войски от Хмеймим на военнотранспортни самолети Ан-124 и Ил-76, а също така "демонтират“ оборудване в Тартус под наблюдение на руските специални сили, които наскоро бяха разгърнати.

Сателитни изображения на Maxar от 10 декември показват, че руски самолети, хеликоптери и свързаното с тях военно оборудване остават във военновъздушната база Хмеймим.

ISW вярва, че липсата на последователен руски отговор, както по отношение на военното присъствие, така и по отношение на реториката, предполага, че Москва все още чака да формулира следващите си стъпки в Сирия, докато наблюдава ситуацията на място.

"Кремъл вероятно ще се поколебае да евакуира напълно всички военни активи от Сирия, ако успее да поправи връзките със сирийските опозиционни сили и преходното правителство и продължи да гарантира сигурността на своите бази и персонал в Сирия“,отбелязват от ISW.