Европейските съюзници на Украйна активно увеличават производството на артилерийски боеприпаси и се борят с недостига на компоненти, които забавят темпото на оръжейните доставки. Това се посочва в последния доклад на американския Институт за изследване на войната (ISW), предава Украинская правда.

На 7 април германският отбранителен концерн Rheinmetall обяви придобиването и преобразуването на Hagerdorn-NC, компания за производство на нитроцелулоза, за да укрепи веригата си за доставки на ракетно гориво за боеприпаси, особено за 155-милиметрови артилерийски снаряди.

Rheinmetall вече има производствени мощности в Швейцария, Испания и Южна Африка. До 2028 г. компанията планира да увеличи производството си на прахообразни вещества с повече от 50%. Нейното дъщерно дружество Nitrochemie Aschau вече е увеличило производството си с 60% от 2022 г. насам и възнамерява да увеличи капацитета си с още 40% до средата на 2025 г.“

ISW обръща внимание и на проблема със зависимостта от Китай. През април 2024 г. главният изпълнителен директор на Rheinmetall Армин Папергер и главният изпълнителен директор на Saab Микаел Йохансон заявиха, че Китай доставя по-голямата част от компонентите за боеприпаси в Европа, което създава затруднения в производствения процес.

В отговор на това през 2025 г. Rheinmetall разшири източниците си на доставка на памучни влакна (основната суровина за нитроцелулоза) от Европа и страните партньори от ЕС и създаде стратегически резерв за няколко години напред.

Основни изводи на ISW за 7 април:

-Кремъл продължава да отрича легитимността на украинското правителство, като твърди, че Украйна не е легитимен партньор в преговорите, и настоява за смяна на правителството и демилитаризация.

-Украински официални лица не съобщават за руски ракети с далечен обсег или удари с дронове през нощта на 6 срещу 7 април или през деня на 7 април, след най-големия въздушен удар на Русия от повече от месец насам през нощта на 5 срещу 6 април.

-Европейските съюзници на Украйна продължават да увеличават вътрешното производство на оръжие и да се справят с недостига, който възпрепятства производството на артилерийски боеприпаси.

-Възможно е руските власти да са съдействали за премахването на известен руски вътрешен канал от Telegram като част от продължаващите усилия за ограничаване на руското информационно пространство.

Руските войски напредват в Белгородска област и край Сиверск, Торецк, Покровск и Велика Новосилка, както и в западната част на Запорожка област.

-Кремъл продължава да използва програмата си "Време на героите", за да милитаризира регионалните власти и обществото в окупирана Украйна.