НАТО подкрепя т.нар. френско-германско предложение за разрешаване на косовския въпрос и очаква, че ръководството на Сърбия също ще го подкрепи. Това заяви Хавиер Коломина, заместник-помощник генерален секретар на НАТО, предава РИА Новости, като допълва, че по-рано през деня той бе прият за среща в Белград с държавния глава на Сърбия Александър Вучич и първия дипломат на Белград Ивица Дачич.

"Знаем, че на масата за преговори има френско-германско предложение, предложение на Европейския съюз, но и на НАТО, което силно подкрепя усилията на Брюксел по този въпрос. Предадох на вашия президент и вашия външен министър, че НАТО ще подкрепи този план и очакваме Сърбия също да подкрепи усилията на ЕС“, заяви Коломина пред репортери и увери, че ще отправи същия призив и към управляващите в Прищина.

След двудневен дебат с участието на президента, на 3 февруари парламентът на Сърбия одобри годишния доклад на правителството за преговорите за Косово. Вучич представи пред депутатите 10 точки от програмата на ръководството на страната срещу външен натиск. Сред тях са запазването на мира и стабилността, настояването за създаване на Общност от сръбски общности в Косово, гарантирането на сигурността на косовските сърби, привличането на чуждестранни инвестиции в Сърбия и др.

Вучич многократно и ясно повтори, че Сърбия "никога няма да признае независимостта на Косово и е против влизането на Прищина в ООН“.

Той също така заяви, че Белград ще продължи политиката на военен неутралитет и "ще се опита да издържи колкото може, без да налага санкции срещу Руската федерация". Според него въоръженият конфликт в Украйна прераства в трета световна война, а западните страни засилват натиска върху Сърбия поради отказа им да подкрепят ограниченията срещу Руската федерация.

Вучич обясни по-рано, че властите на страната все още не са се съгласили и подписали последните предложения на Запада за уреждане на косовския въпрос, които включват поетапно присъединяване на най-младата държава на Балканите към Съвета на Европа, ЮНЕСКО и ООН без официалното съгласие на Белград и без признаване на независимостта от страна на Сърбия. Той също така отбеляза, че вече не е коректно този план да се нарича "френско-германски“,  тъй като за него се застъпват както от Брюксел, така и от САЩ. В същото време съдържанието на предложението на Запада не се разкрива в подробности.