В ранните часове на тази сутрин бунтовниците хути в Йемен съобщиха, че при въздушни бомбардировки в столицата Сана, които те приписват на САЩ, са загинали 12 души, а други 30 са ранени на фона на почти ежедневните американски удари, предава Proto Thema.

"Дванадесет души са убити, а други 30 са ранени при удари на вражеските сили на САЩ по пазара Фаруа и популярния едноименен квартал“ в центъра на Сана, се посочва в прессъобщение на министерството на здравеопазването на правителството на хутите, цитирано от официалната информационна агенция SABA, като се уточнява, че става въпрос за "предварително преброяване“ на жертвите.

В петък хутите обявиха, че 80 души са загинали, а други 150 са били ранени при нощните въздушни удари на САЩ по нефтеното пристанище Рас Иса в провинция Ходейда, на йеменския бряг в Червено море (на запад).

Това е най-смъртоносната атака от началото на военната кампания на САЩ срещу това подкрепяно от Иран бунтовническо движение преди петнадесет месеца. Говорителят на генералния секретар на ООН заяви предния ден, в събота, че Антонио Гутериш е "сериозно обезпокоен“ от тези бомбардировки.

Освен в Сана, която е в ръцете на хутите от 2014 г. насам, според SABA през нощта на миналата неделя е съобщено за въздушни удари в провинциите Мариб (централна), Ходейда (западна) и Саада (люлка и крепост на хутите, северна).

Твърдейки, че действат в знак на солидарност с палестинците, йеменските бунтовници започнаха да атакуват кораби в Червено море и Аденския залив, както и израелска територия, около месец след избухването на войната в Ивицата Газа, която бе предизвикана от нападението на палестинското ислямистко ХАМАС срещу южните сектори на израелската територия на 7 октомври 2023 г.

Въздушните удари на САЩ по територията на Йемен се извършват от януари, но станаха почти ежедневни около два месеца след като Доналд Тръмп пое президентския пост в САЩ. Тези на 15 март са отнели живота на 53 души, според данни на бунтовническото движение.

Нападенията на хутите срещу корабоплаването в Червено море, през което преди преминаваше около 12 % от световната търговия, принудиха много корабни компании да изпращат корабите си около Африка, което значително увеличи разходите за морски транспорт.