Турция е готова да отвори канал за диалог за разрешаване на проблемите си с Гърция "по мирен начин“, заяви министърът на отбраната на югоизточната ни съседка Хулуси Акар в интервю за Anadolu Agency.

"Имаме проблеми с Гърция… Ние подкрепяме разрешаването на тези проблеми по мирни начини и методи чрез преговори в съответствие с духа на съюза и добросъседските отношения“, увери министърът пред агенцията.

Според гръцката телевизия Skai Акар е добавил, че Турция последователно подкрепя "разделянето на богатствата в Егейско море“.

Акар е подчертал също, че след опустошителните земетресения в Югоизточна Турция земетресенията "имахме редица положителни разговори и диалози с нашите съюзници, приятели и съседи“.

По въпроса за закупуването на изтребители F-16 и комплекти за надграждането им, който срещна съпротива в Конгреса на САЩ, Акар уточни: "Разговорите с Министерството на отбраната на САЩ за модернизацията и доставката на F-16 достигнаха положителна точка. Знаем също, че (покупката) бе подкрепена от Белия дом“. Турция очаква Конгресът да вземе "разумно решение“ по този въпрос. Въпреки това министърът бе категоричен, че Анкара "не е отчаяна“ от ситуацията и има "други възможности“ в случай на провал на сделката.

Анкара твърди, че самолетите ще укрепят не само Турция, но и НАТО. Конгресът на САЩ, включително влиятелният ръководител на комисията по външни отношения на Сената Боб Менендес, възразяват срещу евентуално предаване на F-16 на Турция с оглед напрежението с Гърция, отбелязва на свой ред изданието Kathimerini.

Skai TV също съобщи, че Турция очаква да получи възстановяване на сумата от 1,4 милиарда долара за изгонването си от програмата за F-35 и че се водят преговори със САЩ по въпроса.

САЩ решиха да не продават високотехнологичния изтребител на Турция и да изключат страната от споразумението за съвместното му производство в отговор на решението на Анкара за закупуването на противоракетната система С-400 от Русия.

В интервюто си Акар също засегна зърнената сделка, подписана през юли 2022 г. от Русия, Турция, Украйна и ООН, която позволява възобновяването на износа на пшеница от три украински пристанища в Черно море, прекъснат от руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Украйна е основен износител на зърно и нейната продукция е от решаващо значение за световните вериги за доставка на храни.

Акар изрази надежда, че сделката, която изтича на 18 март, ще бъде удължена.

"И двете страни (Русия и Украйна) имат положително отношение и вярваме, че то ще бъде удължено“, заяви Акар пред Anadolu Agency от пострадалата от земетресението турска провинция Хатай.