Християн Мицкоски се обръща официално с писмо до европейските институции за "проблема с България"
©
Лидерът на управляващата в югозападната ни съседка ВМРО-ДПМНЕ участва в 10-ата среща на лидерите на шестте държави от Западните Балкани със страните партньори от инициативата Берлински процес. От там той обяви преговори с европейските лидери, като подчерта, че това е достойно решение - в съответствие с националните интереси.
"Този процес изисква разбиране и от страна на Съюза, от който очакваме да покаже същата вяра в европейското бъдеще на нашия регион, както нашата вяра. Македония и нашите граждани дадоха твърде много и твърде дълго бяха заложници на двустранни проблеми и искания. Не търся съчувствие и оправдания. Искам уважение към моя народ!", заяви той.
Между другото Мицкоски казва, че е готов да разговаря с българския президент Румен Радев, за да се намери дългосрочно решение. По повод това изказване на Мицкоски Радев заяви, че България и Скопие няма какво да преговарят, а РСМ трябва да води диалог с ЕС и да изпълни условията за започване на преговорите.
"Ако говорим за диалог, той трябва да се води главно между Северна Македония и Европейската комисия и този диалог се основава на приетата Преговорна рамка за Северна Македония, която е единодушно приета от всички държави-членки на ЕС, а също така беше приета от правителството на Северна Македония. Така че там трябва да има диалог и то за условията, които Северна Македония трябва да изпълни, за да може да започне преговорите за членство в ЕС", заяви Радев.
От Берлин министърът на външните работи на РСМ Тимчо Муцунски повтори, че на срещите с европейските лидери те изтъкват същите позиции по отношение на България и нищо друго.
На срещата на лидерите на шестте страни от Западните Балкани германският канцлер Олаф Шолц заяви, че ЕС не е цялостен без страните от Западните Балкани. Канцлерът подчерта, че всички знаят доколко регионът на Западните Балкани все още е оформен от конфликтите от миналото и че е време те да бъдат преодолени и регионът да се фокусира върху бъдещето.
Във връзка със спора с България наскоро се изказа европейският посланик в Скопие Михалис Рокас. В интервю за МИА той повтори позицията на ЕС, че процесът на присъединяване се основава на единодушие. Мицкоски се срещна и с ръководителя на гръцката дипломация Йоргос Герапетритис на срещата на върха на Берлинския процес.