"Хизбула" заплаши: Ако обаче Израел отприщи война на границата с Ливан, ние ще се изправим срещу нея
©
Миналата седмица Галант заяви пред израелските войски, че "се подготвяме за всичко, което може да се случи на север".
В речта си в Бейрут Касем заявява: "Нямаме намерение да воюваме, тъй като смятаме, че това няма да е полезно".
"Ако обаче Израел отприщи война, ние ще се изправим срещу нея - и ще има големи загуби и от двете страни", отбелязва той.
"Ако те смятат, че такава война ще позволи на 100 000 разселени хора да се завърнат по домовете си ... отправяме това предупреждение: подгответе се да се справите с още стотици хиляди разселени хора.“
"Хизбула" разменя почти ежедневен огън с израелските сили в подкрепа на съюзника си ХАМАС, откакто нападението на палестинската войнствена групировка срещу Израел на 7 октомври предизвика война в Газа.
Хиляди хора, живеещи в граничния район на двете държави, са разселени от боевете.
По данни на AFP в резултат на трансграничното насилие от началото на октомври в Ливан са загинали 623 души, предимно бойци, но и най-малко 142 цивилни.
От израелска страна, включително в анексираните Голански възвишения, властите обявиха смъртта на най-малко 24 войници и 26 цивилни.
В събота (14 септември) Касем казва за разселените в Израел: "Невъзможно е да ги върнем обратно, независимо от жертвите, които са дадени".
"Затова отделете време и помислете, преди да вземете решение. Ние сме подготвени за всякаква възможност."
В края на август израелските военни заявиха, че са осуетили голямо нападение на Хизбула, целящо да отмъсти за военен командир, убит при израелски въздушен удар близо до Бейрут.
Израел заяви, че е унищожил "хиляди" ракетни установки на "Хизбула", докато ливанската групировка настояваше, че е обстрелвала границата с безпилотни самолети и ракети.
Това бе може би най-голямата размяна на огън между Израел и "Хизбула" от началото на войната в Газа.
Оттогава обаче насилието е намаляло, като анализаторите смятат, че и двете страни искат да избегнат по-широко регионално разпалване.