Хипопотамите на Пабло Ескобар завзеха екосистемата на Колумбия
©
Както заяви главният редактор на научното списание Epsiloon Ерве Поарие в интервю за изданието, хипопотамите наскоро бяха преброени. Оказа се, че те са два пъти повече, отколкото очакваха учените: не 100, а от 185 до 215. Освен това една трета от тях са млади животни, което означава, че трябва да се очаква бързото им размножаване. Журналистът предполага, че между тях има по-малко конкуренция за ресурси и поради благоприятните условия те могат да достигнат полова зрялост по-рано, отколкото в Африка. Едно нещо е сигурно: този вид от най-голямото инвазивно животно в света се е вкоренил идеално в колумбийската джунгла - дори по-добре, отколкото смятат учените.
Тази ситуация създава много проблеми, защото видът е много опасен, но най-вече е "екологичен пъзел", обяснява Поарие. От една страна, някои смятат, че хипопотамите могат да заменят големите тревопасни животни, изчезнали преди 10 000 години. В резултат на това екосистемата може да стигне до равновесие - различно, но не по-малко разнообразно. Други, мнозинството, посочват, че хипопотамите нарушават химическия баланс на езерата, уплътняват седиментите, разрушават бреговата линия и представляват заплаха за други застрашени животни като морски крави.
Сред начините за решаване на проблема Поарие посочва стерилизацията, но уточнява, че според модел, изграден през април, унищожаването на хипопотамите по този начин ще отнеме 50 години. Като се имат предвид новите цифри, това е твърде дълго. Преди няколко седмици местните власти обявиха, че искат да изпратят 70 животни до зоопаркове в Мексико и Индия, но доставката ще бъде твърде скъпа и в крайна сметка няма да промени значително ситуацията.
Много учени се застъпват за систематичното избиване на хипопотамите. Предложението предизвика протести от асоциации за правата на животните. "Накратко, тази невероятна история все още не е приключила“, казва Ерве Поарие в интервюто за France info. Проблемът с хипопотамите в Колумбия повдигна тревожни въпроси относно реалните последици от въвеждането на инвазивни видове, значението на връщането на природата в диво състояние и въздействието на човешките емоции върху околната среда. "И само си помислете - всичко започна с четири хипопотама на наркотрафикант...“ - казва в заключение главният редактор на научното списание.