Няколкостотин души и вероятно дори хиляди може да са били убити, когато най-мощният циклон от почти век удари френския архипелаг Майот в Индийския океан, заяви високопоставен местен френски служител, цитиран от Reuters.

"Мисля, че със сигурност ще има няколко стотици, може би ще достигнем хиляда, дори няколко хиляди“, заяви префектът Франсоа-Ксавие Бювил пред местния медиен канал Mayotte La 1ere.

На въпрос за броя на жертвите от циклона Чидо, френското вътрешно министерство отговори, че "ще бъде трудно да се отчетат всички жертви" и цифрата не може да бъде определена на този етап.

Циклонът Чидо удари Майот през нощта в неделя, съобщи Meteo-France, с ветрове от над 200 км/ч, нанасяйки щети на жилища, правителствени сгради и болница. Това беше най-силната буря от повече от 90 години, която е връхлитала островите.

"Честно казано, това, което преживяваме, е трагедия, чувствате се като след ядрена война… Видях цял квартал да изчезва“, заяви по телефона Мохамед Ишмаел, жител на столицата на Майот Мамудзу.

Въздушни кадри, споделени от френската жандармерия, показват останките от стотици импровизирани къщи, разпръснати по хълмовете на един от островите на Майот, които са били фокусна точка за нелегална имиграция от близките Коморски острови.

"Мислите ми са с нашите сънародници в Майот, които преминаха през най-ужасните няколко часа и които за някои загубиха всичко, загубиха живота си“, заяви френският президент Еманюел Макрон.

През последните няколко десетилетия хиляди хора се опитаха да преминат от Коморските острови, край бреговете на Източна Африка, до Майот, където има по-висок стандарт на живот и достъп до френската социална система.

Над 100 000 мигранти без документи живеят в Майот, според френското вътрешно министерство.

Беше трудно да се установи точният брой на загиналите след циклона, което също породи опасения относно достъпа до храна, вода и канализация.

Разположен на почти 8000 км от Париж, Майот е значително по-беден от останалата част на Франция и се бори с гангстерско насилие и социални вълнения от десетилетия.

Повече от три четвърти от хората в Майот живеят под френската линия на бедността. Напрежението беше разпалено по-рано тази година от недостига на вода.

Катастрофата е първото предизвикателство, пред което е изправен премиерът Франсоа Байру, дни след като беше назначен от Макрон след падането на предишното правителство.

Циклонът удари северен Мозамбик в неделя, но пълната степен на въздействието не е ясна. Интернет мониторът NetBlocks съобщи в X, че силният дъжд и ветровете са повредили енергийната и телекомуникационната инфраструктура.

На Коморските острови двама души са леко ранени, 24 са разселени, а 21 домове са разрушени, съобщиха властите.

Франция колонизира Майот през 1843 г. и анексира целия архипелаг, включително Коморските острови, през 1904 г.

На референдум от 1974 г. 95% подкрепиха отделянето, но 63% от Майот гласуваха да останат част от Франция. Гран Комор, Анжуан и Мохели обявяват независимост през 1975 г. Майот все още се управлява от Париж.