Хиляди учители, здравни работници, сметосъбирачи и други излязоха от работа в цяла Италия, за да протестират срещу намаляването на покупателната способност, ниските заплати и правителствената политика, която според тях е отслабила обществените услуги, пише Associated Press.

Най-големите синдикати в Италия свикаха осемчасова стачка и организираха шествия в градове в цялата страна, за да се противопоставят на последния бюджет на премиера Джорджa Мелони, който според тях ощетява училищата, здравеопазването и други услуги. Те настояват и за по-справедливо разпределение на печалбите от частните компании между работниците.

"Тези протести не са насочени само към правителството“, заяви Маурицио Ландини, ръководител на влиятелния синдикат CGIL. "Те говорят и на предприемачите, мениджърите и фирмите, които през тези години реализираха печалби както никога досега“.

Стачката принуди авиокомпания ITA да отмени десетки вътрешни и международни полети и засегна училищата, болниците и местния транспорт. Профсъюзите призоваха за осемчасова стачка, но министърът на транспорта Матео Салвини издаде заповед за ограничаване на стачката в транспортния сектор до четири часа.

Това е първата обща стачка от ноември миналата година. Профсъюзите бяха изправени пред възможни санкции заради участието на секторите на здравеопазването и правосъдието, които наскоро организираха стачки. Италианските железници, които също бяха обект на неотдавнашни работнически протести, бяха освободени от отговорност.

Секторът на здравеопазването в Италия страда от недостиг на персонал, което налага наемането на медицински сестри от чужбина, като грижите в по-бедния юг изостават особено много от тези в по-богатия север.

"Има много хора, които заминават в чужбина, защото заплатите са твърде ниски“, посочва Анна Салса, член на синдиката на здравните работници UIL. "Принудени сме да работим на две смени, за да осигурим минималните си потребности“.

Протестиращите се позовават и на постоянното повишаване на цените на стоките от първа необходимост. Въпреки признаците, че инфлацията в Италия се забавя, лобито за защита на потребителите Codacons отбелязва, че разходите за хранителни продукти за четиричленно семейство са се увеличили с 238 евро през 2024 година в сравнение с миналата година, което принуждава много семейства да намалят консумацията.

Макар че началните заплати в Италия се изравняват с тези в останалата част на Европа, увеличението на възнагражденията не е в крак с тях, казва Маурицио Дел Конте, експерт по трудово право в миланския университет "Бокони“. В резултат на това средната брутна заплата в Италия от 35 000 евро годишно е в долния край на средните европейски стойности и изостава значително от партньорите си от Г-7 - Франция и Германия.

Радослав Велков