Хиляди протестират в Германия, след като полицията уби чернокож мъж

©
21-годишният чернокож мъж, идентифициран само като Лоренц А. поради строгите закони за защита на личните данни в страната, почина от рани, получени от изстрел на полицай по време на сблъсък пред нощен клуб в неделя.
Смъртта му предизвика осъждане и гняв в цялата страна, като протестиращите осъдиха това, което те наричат структурен расизъм в полицията.
Полицията твърди, че 21-годишният загинал е започнал да пръска лютив спрей по охраната на нощен клуб "Олденбург“, след като му е било отказано влизане в ранните часове на неделната сутрин, като е причинил леки наранявания.
Той е избягал, като се твърди, че е заплашил с нож тези, които са се опитали да го преследват.
След като бил настигнат от полицията, мъжът продължил "да се приближава заплашително към тях [полицията]“ и да пръска лютив спрей. След това 27-годишен полицай го прострелял.
Лоренц А. бил откаран в болница, където починал от нараняванията си. Съдебномедицинската експертиза установила три огнестрелни рани: една в задната част на главата, една в горната част на торса и една в бедрото. В доклада се посочва, че четвъртият куршум е попаднал в бедрото му.
Полицаят, който го е застрелял, е отстранен от служба до приключване на разследването на убийството.
В петък между 8000 и 10 000 протестиращи се събраха в Олденбург, за да поискат пълно разследване на убийството и смъртта на младия мъж.
Протестът привлече участници от всички възрасти и етнически произход, които произнесоха емоционални речи, отдавайки почит на Лоренц А. По-малки протести се проведоха и в други германски градове, включително в столицата Берлин.
Много от протестиращите в Олденбург твърдят, че стрелбата е била расово мотивирана.
Заместник-председателят на полицията Арне Шмидт, който отговаря за операциите по време на протеста в петък, заявява, че смъртта на Лоренц А. "дълбоко е засегнала много хора, включително и полицията“.
Смъртоносните полицейски стрелби в Германия са сравнително редки. Поради това инцидентът предизвика критики от страна на правозащитни организации, а Amnesty International Германия призова за борба със структурния расизъм в полицията.