Хиляди гърци не отидоха на работа и излязоха на мощен протест заради влаковата катастрофа в Лариса
©
Полетите до и от Гърция бяха спрени, корабите останаха в пристанищата, а обществените услуги и държавните училища бяха затворени, тъй като работниците се присъединиха към 24-часовата стачка, организирана от най-големите профсъюзи в Гърция, GSEE и ADEDY.
Това е последният от поредица протести след челния сблъсък на пътнически влак с повече от 350 псасажери, повечето от които студенти, с товарен влак близо до град Лариса в централния гръцки регион Темпи.
Протестиращите обвиняват консервативното правителство и политическата система на страната, че си затварят очите за многократните призиви на синдикатите относно недостатъчните мерки за безопасност в железопътния транспорт.
"Това не беше човешка грешка, а престъпление“, гласеше транспарант, държан от протестиращите, които се събраха мирно пред парламента в Атина. "Нашите мъртви, вашите печалби“, гласеше друг.
Правителството, чийто мандат изтича през юли, признава недостатъци, дължащи се на недостатъчно инвестиране и пренебрегване – наследство от продължилата десетилетие дългова криза на Гърция – но обвини за срива главно човешка грешка.
Четирима железничари бяха задържани и обвинени за делата си, които са довели до смърт.
След катастрофата железопътните работници организираха непрекъснати стачки с искане правителството да предприеме действия за обновяване на сектора.
Пътническите и товарните услуги са спрени от 1 март. Градският транспорт също беше прекъснат в четвъртък, тъй като служителите на метрото спряха работа, а таксиметровите шофьори се присъединиха към протеста.
Обществено възмущение
Хората положиха цветя и свещи на централната жп гара в Атина.
"Искаме безопасни железници, които работят“, заяви ръководителят на синдиката на железопътните работници Никос Цикалакис пред държавната телевизия.
Започнато е съдебно разследване на катастрофата и правителството е създало комисия, която също разглежда случая. Синдикатите настояват за бързо и задълбочено разследване на причините за катастрофата.
"Няма да позволим липсата на прозрачност, прикриването, отказът да се поеме отгворност и всякакви протакания да доведат до забрава (на случая)“, се казва в изявление на профсъюза на частния сектор GSEE.
Катастрофата предизвика обществен гняв срещу последователните правителства през последното десетилетие, които отхвърлиха плана за инсталиране на системи за безопасност в 2500-километровата железопътна мрежа на страната.
Миналата седмица десетки хиляди се събраха в Атина и други градове в Гърция в най-големите улични демонстрации, пред които правителството се е изправяло, откакто беше избрано през 2019 г.
"Виновните трябва да платят, независимо от техния ранг“, гласеше плакат на профсъюза в публичния сектор ADEDY.
Премиерът Кириакос Мицотакис се извини за катастрофата и обеща да наеме повече персонал и да поправи железопътния сектор с подкрепата на Европейския съюз. Той също така призова протестиращите да не позволяват на гнева да раздели обществото.
"Мерките трябваше да бъдат взети отдавна и (не трябва) да чакат да се случи инцидент, за да ги вземат“, категоричен е 33-годишният таксиметров шофьор Теодорос Докос. "Каквито и да са мерките, те не успокояват болката на хората.