Гърция, която предприе действия за продажбата на ракетиte въздух-въздух Meteor  на Турция се опита да окаже натиск върху Франция по този въпрос. Атина сега подготвя официален протест срещу продажбата на авиационния гигант Piaggio Aerospace на турската компания за отбранителна промишленост Baykar. Гръцките медии обръщат внимание на факта, че Европа продължава да сключва споразумения в областта на отбраната с Турция въпреки всички опасения на Атина, пише Hurriyet.

Продължаващите в момента преговори между Турция и европейския ракетен консорциум MBDA от няколко дни са в дневния ред на Атина. Гърция, която проведе среща с френския президент Еманюел Макрон относно продажбата на ракети Meteor  на Турция, сега се готви да протестира в Италия срещу продажбата на авиационния гигант Piaggio Aerospace на турската компания за отбранителна промишленост Baykar.

Според днешния доклад на представителя на Hurriyet Атина е изключително обезпокоена от продажбата на Piaggio Aerospace на Baykar.

Атина подготвя официален протест срещу Италия, като твърди, че тази продажба е извършена при пренебрегване на Регламент (ЕС) 2019/452 на Европейския съюз (ЕС), който е в сила от 11 октомври 2020 г.

Отбелязвайки, че въпросният регламент предвижда, че всички държави членки трябва да бъдат информирани в случай на продажба на държавно контролирани дружества в ЕС на инвеститори от трети държави, вестник Kathimerini подчертава, че член 7 от регламента гласи: "Ако някоя държава - членка на ЕС, или Комисията реши, че съществува вероятност чуждестранна инвестиция да навреди на нейната сигурност или обществен ред, тя може да поиска необходимата информация от държавата членка, която извършва или планира да извърши продажбата“.

След Piaggio Aerospace, най-голямата италианска компания в областта на отбраната и космическите технологии Leonardo също се интересува от разширяване на сътрудничеството си с Анкара, особено с Baykar, съобщават гръцките медии, като посочват, че Турция има близки отношения с Германия, Испания и Обединеното кралство в областта на отбраната.

Като припомня, че европейските държави продължават да сключват важни споразумения в областта на отбраната с Турция въпреки опасенията на Гърция, вестник Kathimerini пише, че опасенията на Атина, че споразуменията в областта на отбраната не се наблюдават, са се задълбочили.

Миналия вторник гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис попита френския президент Еманюел Макрон по време на срещата на върха на ЕС в Брюксел дали ракетите Meteor ще бъдат продадени на Турция. Според източници, говорили пред гръцкия вестник Kathimerini, френският лидер е заявил, че Обединеното кралство е в контакт с Турция по този въпрос, но че сделката не е финализирана.

Френски източници са заявили пред същия вестник, че ракетите Meteor  се произвеждат от консорциума MBDA, в който освен Франция партньори са Обединеното кралство, Италия, Германия, Испания и Швеция, така че Франция "не играе водеща роля“.