Гърция призовава за засилване на отбранителният потенциал на ЕС и за сътрудничество с НАТО
©
"Постигнахме съгласие по един от основните приоритети за всички съюзници - необходимостта от засилване на общата ни отбрана. Това е цел, която изисква силна отбранителна индустрия, значителни инвестиции и по-ефективно сътрудничество между ЕС и НАТО“, споделя гръцкият премиер.
Гърция, която е член на ЕС и НАТО, харчи годишно за отбрана около 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП). Според анализатори, съюза не успява да инвестира достатъчно, за да се подготви за евентуална бъдеща мащабна война.
Въпреки увеличението на средствата след нахлуването на Русия в Украйна, общите разходи за отбрана на ЕС възлизат на около 326 милиарда евро през 2024 година, което представлява само 1,9 % от неговия БВП, според Европейската агенция по отбрана.
Гърция представи предложения, които ще позволят на държавите членки да разполагат с повече фискални възможности за инвестиране в проекти в областта на отбраната.
Атина иска да реформира армията си и да обнови отбранителната си индустрия, тъй като се възстановява от продължилата десетилетие дългова криза, която я принуди да съкрати разходите си. Освен това тя води преговори с Израел за разработване на интегрирана многопластова система за противовъздушна и противоракетна отбрана на стойност 2 милиарда евро.
Мицотакис изтъкна, че подкрепата за Украйна трябва да продължи, а Марк Рюте похвали Гърция за помощта ѝ за ускоряване на обучението на украински пилоти и техници за изтребители F-16.
"Трябва също така да засилим възпирането и отбраната си, включително чрез увеличаване на инвестициите и производството в областта на отбраната. Добрата новина е, че в НАТО имаме съюза, от който се нуждаем, за да защитим всеки сантиметър от територията си“, допълва шефът на НАТО.
Радослав Велков