Министрите на отбраната на Гърция Николаос Панайотопулос и на Република Кипър Михалис Йоргалас потвърдиха в хода на разговори в Атина стратегическия характер на отношенията в областта на сигурността и се съгласиха да изпълнят решението за създаване на политически орган за консултации в областта на военното сътрудничество. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на отбраната на Гърция.

В текста се отбелязва, че Йоргалас е направил първото си официално посещение след встъпването си в длъжност. "По време на нашите разговори днес ние подчертахме нашата твърда воля за сътрудничество и по-нататъшното му задълбочаване и координация в областта на отбраната, като по този начин укрепваме братските и стратегически отношения между Гърция и Кипър, и взаимодействието както в рамките на Европейския съюз, така и с други страни, които са наши стратегически партньори“, подчертава Панайотопулос.

"Ние също потвърдихме общите подходи на Атина и Никозия, нашите общи цели, които сме си поставили за нашето отбранително сътрудничество, въз основа на стратегията за ефективна защита на нашия суверенитет и суверенни права“, добави министърът. По думите му е обсъдено и укрепването на оперативната съвместимост на действията на подразделенията от въоръжените сили на двете страни.

На свой ред Йоргалас припомни неотдавнашното решение на президента на Кипър Никос Христодулидис и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис да създадат Висш съвет за междуправителствено сътрудничество с цел засилване на координацията между двете страни. "Нашата цел е, наред с други неща, да укрепим консултативните структури по отбранителната политика, междудържавното сътрудничество и координацията за определяне на общи цели и стратегии по сериозни теми. В този контекст решихме да изпълним решението за създаване на политически консултативен орган с цел възможно най-скоро да се проведе първа среща на двете страни, за да се подготвят конкретни предложения“.

По думите на военния министър на Никозия са обсъдени схеми за тристранно сътрудничество и четиристранна инициатива с участието на Франция и Италия, определени са цели за работа във всяка от тях. "Особено продуктивен беше обменът на мнения относно сътрудничеството в областта на отбраната, което Кипър и Гърция установиха със САЩ, и Кипър очаква с нетърпение по-нататъшното задълбочаване на сътрудничеството си със страната, особено след пълното вдигане на оръжейното ембарго и предстоящото ни присъединяване към държавната програма за партньорство с Националната гвардия на Ню Джърси“, отбеляза още Йоргалас.